Itinerar pastoral – 26 iunie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 26 iunie 2023, după finalizarea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și protosinghel Ilie Bogatu, a cercetat respectarea programului liturgic din perioada Postului „Sfinților Apostoli Petru si Pavel”, cât și alte lucrări din eparhie.
Astfel, Înaltpreasfinția sa a vizitat:

1. Parohia Prelipca;
2. Parohia Ruși-Mănăstioara;
3. Schitul Mănăstioara – stadiul lucrărilor la casa monahală;
4. Parohia Udești II;
5. Parohia Udești I;
6. Parohia Verești;
7. Parohia Hancea;
8. Parohia Corocăiești;
9. Parohia Stamate;
10. Parohia Bănești;
11. Parohia Fântânele;
12. Parohia Roșcani;
13. Parohia „Sfântul Nicolae” Liteni;
14. Parohia „Sfinții Trei Ierarhi” Liteni;
15. Mănăstirea „Sfinții Ciprian și Iustina” Liteni;
16. Parohia Valea Glodului;
17. Parohia Osoi;
18. Parohia Siliștea;
19. Parohia Știrbăț;
20. Parohia Chilișeni;
21. Parohia Poieni-Suceava;

*Notă
Preoții parohi care nu s-au conformat deciziei adresei nr. 4044 din 09 iunie 2023 privind desfășurarea programului liturgic din perioada Postului Sfinților Apostoli Petru și Pavel vor fi suspendați din oficiu de la slujire, timp de 40 de zile, urmând ca la proxima abatere să fie schimbați din funcția de paroh.