Itinerar pastoral – 25 martie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 25 martie 2023, după săvârșirea Sfintei Liturghii cu prilejul hramului Mănăstirii Moldovița, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele Aurel Goraș, protopop al Protopopiatului Câmpulung Moldovenesc, părintele arhimandrit Serafim Grigoraș, starețul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”, și părintele Ilie Bogatu, manager transport, a efectuat o vizită pastorală în eparhie.

Astfel, a vizitat:

  1. Mănăstirea Botoș – stabilirea locului pentru ridicarea noii biserici si a clopotniței;
  2. Schitul „Sfânta Mare Muceniță Irina” Ciocănești – verificarea lucrărilor de reamenajare a curții și a bazinului piscicol;
  3. Parohia Argestru – analizarea, în vederea demarării proiectului de amenajare a curții interioare, de renovare exterioară a bisericii și clopotniței și de modificare a clădirii anexă;
  4. Schitul Sunători – identificarea și stabilirea locului pentru viitoarea parcare și demararea procedurilor cu privire la achiziția terenului;
  5. Sediul Protopopiatul Câmpulung – evaluarea lucrărilor de montare asterială și tablă tip Lindab la acoperișul noului corp (birouri și cantină socială), în special a modului de îmbinare cu acoperișul casei unde funcționează Magazinul bisericesc „Arimateea”.