Itinerar pastoral – 24 aprilie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 24 aprilie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, și părintele protosinghel Ilie Bogatu, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Parohia Ipotești I – stadiul lucrărilor de placare cu piatră naturală a curții bisericii și al lucrărilor la trotuarele și rigolele perimetrale; stadiul lucrărilor de montare a tablei din cupru la acoperișul noului lumânărar și la centrala termică cu grup sanitar; stadiul lucrărilor de montare a pavelelor la aleile din cimitir; stadiul lucrărilor de montare a stâlpilor pentru iluminatul exterior;
  2. ⁠Mănăstirea Râşca – stadiul lucrărilor de restaurare – renovare a bisericii monument, finanțate prin Programul Național de Redresare și Reziliență;
  3. ⁠Mănăstirea Slatioara – stadiul lucrărilor la noul lumânărar și la magazinul bisericesc;
  4. ⁠Mănăstirea Bogdănești – stadiul lucrărilor de renovare și reconfigurare a clădirii principale a Așezământului Social-Filantropic pentru cazarea bătrânilor în condiții conform standardelor (faza instalații);
  5. ⁠Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Gura Humorului – finalizarea lucrărilor de refacere a acoperișului și stadiul lucrărilor de extindere la pridvorul bisericii; inițierea soluției de edificare a noii clopotnițe și de renovare-recompartimentare a casei praznicare; finalizarea lucrărilor de demolare a vechii magazii; finalizarea lucrărilor de repoziționare a gardului dinspre casa parohială; finalizarea lucrărilor de reamenajare a cișmelei cu cinematica aferentă; stadiul lucrărilor de amenajare a incintei ansamblului parohial etapa I – compactare-balastare;
  6. ⁠⁠Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine, faza suprastructură tronson 3; lucrări și activități zootehnice de sezon.