Itinerar pastoral – 21 octombrie 2023

vizite_pastorale_bun

În ziua de 21 octombrie 2023, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele arhimandrit Gherasim Curaciuc, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Schitul „Sfinții Ciprian și Iustina” Todirești – alegerea locului pentru biserica de zid, discutarea lucrărilor de renovare a celor două case din lemn și de igienizare a incintei, precum și a lucrărilor agricole de sezon și de reamenajare a terenului;
  2. Parohia Părhăuți – stadiul lucrărilor la noua biserică de zid;
  3. Mănăstirea Părhăuți;
  4. Parohia „Sfântul Nicolae” Șcheia – stadiul lucrărilor la casa socială;
  5. Parohia „Sfânta Cruce” Suceava;
  6. Mănăstirea „Sfântul Ilie” Șcheia – stadiul lucrărilor la Casa Monahală;
  7. Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Șcheia – stadiul lucrărilor de amenajare a terenului pentru edificarea noii biserici de zid;
  8. Parohia „Sfânta Treime” Șcheia – stadiul lucrărilor la paraclisul parohial, al lucrărilor de împrejmuire în vederea delimitării unui spațiu de joacă pentru copii, cât și al lucrărilor la clădirea anexă și la toalete;
  9. Mănăstirea Mirăuți – continuarea lucrărilor de renovare și dotare a celor două case monahale, finalizarea lucrărilor la magazinul bisericesc amenajat provizoriu;
  10. Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor la Casa Silvestru și la parcarea din incinta ansamblului arhiepiscopal.