Itinerar pastoral – 20 martie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 20 martie 2023, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a efectuat o vizită pastorală în eparhie.

Astfel, a vizitat:

  1. Parohia „Sfântul Ilie” Fălticeni – biserica, în vederea renovării fațadei, a soclului din piatră și a realizării unui mozaic exterior cu icoana hramului;
  2. Sediul Protopopiatului Fălticeni – începerea lucrărilor de demolare a casei proprietate și a anexelor, în vederea edificării unui spațiu educațional;
  3. Mănăstirea Sihăstria Râșcăi – verificarea lucrărilor la acoperișul casei monahale – aripa de vest a ansamblului monastic, a lucrărilor la lumânărar și a celor de sistematizare a curții din vecinătate;
  4. Mănăstirea Slătioara – vizitarea lucrărilor de renovare interioară parțială a casei monahale.