Itinerar pastoral – 20 iulie 2022

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 20 iulie 2022, după resfințirea Mănăstirii „Sfântul Ilie” Șcheia și săvârșirea Sfintei Liturghii,Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele arhimandrit Valerian Radu, mare eclesiarh al Catedralei Arhiepiscopale din Suceava, și părintele consilier Eftimie Mutescu, a efectuat o vizită pastorală în eparhie. Astfel, a vizitat: Parohia Sfânta Treime Siret, Schitul Sfântul OnufrieMănăstioara Siret, Parohia Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Siret cimitirul, Parohia Pădureni Siret biserica și cimitirul, Parohia Grămești, Schitul Acoperământul Maicii Domnului” Grămești, Parohiile Grămești 1 și 2, Mănăstirea Bălinești, Parohia Bălinești, Parohia Zamostea biserica și cimitirul, Parohia Tăutești, Parohia Dealu biserica și cimitirul, Parohia Zvorișteabiserica și cimitirul, Parohia Șerbănești, Parohia Călugăreni biserica și cimitirul, Parohia Adâncata, Parohia Fetești, Mănăstirea Grigorești, Parohia Grigorești, Parohia Siminicea, ParohiileDumbrăveni 1, 2 și 3 și cimitirul, Parohia Vereștibiserica și cimitirul, Parohia Udești, Schitul Mănăstioara Udești, Parohia Ruși Mănăstioara, Seminarul Teologic Ortodox Liceal „SfântulDosoftei Mitropolitul Șantierul Cantinei.