Itinerar pastoral – 20 decembrie 2020

vizite_pastorale_bun

În ziua de 20 decembrie 2020, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoţit de părintele arhimandrit Gherasim Curaciuc, inspector al Departamentului de Colportaj, şi de părintele protopop Adrian Dulgheriu, au vizitat următoarele parohii din Protopopiatul Fălticeni: Horodniceni – biserica parohială şi cea de cimitir, Rotopăneşti, Mihăieşti, Boteşti, Dumbrava, Cornu Luncii – Sfântul Dumitru, Cornu Luncii – Sfântul Gheorghe, Băişeşti, Brăieşti, Sasca Mare cu filia Şinca, Mălini, Suha – cu căminul de bătrâni din cadrul acestei parohii, Poiana Mărului, Văleni, Pâraie I, Pâraie II, Herla, Slatina, Mănăstirea Slatina, Găineşti, Sasca Mică, Sasca Nouă, Băişeşti – biserica în construcţie şi căminul de bătrâni, Capela Sfânta Sofia, Fălticeni.

În după-amiaza zilei, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, a participat la concertul caritabil de colinde din cadrul campaniei „Un Crăciun pentru fiecare”, găzduit la Mănăstirea Putna.