Itinerar pastoral – 2 septembrie 2023

vizite_pastorale_bun

În ziua de 2 septembrie 2023, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – stadiul lucrărilor de realizare a drenului, de rebranșare la canalizare și de sistematizare și al lucrărilor de captare ape pânză freatică;
  2. Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Gura Humorului – stadiul lucrărilor de extindere a bisericii, de refacere a turlei (partea inferioară) și a acoperișului bisericii;
  3. Mănăstirea „Pogorârea Sfântului Duh și Cuvioșii Paisie și Cleopa” Vadul Negrilesei – stadiul lucrărilor la structura superioară a noii biserici și al lucrărilor de zidărie, precum și stabilirea amplasamentului pentru casa monahală.