Itinerar pastoral – 19 noiembrie 2022

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 19 noiembrie 2022, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Ilie Bogatu, economul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”, a efectuat o vizită pastorală în eparhie. Astfel, a vizitat: Ferma Lucos Liteni – șantier construire platforma dejecții; Mănăstirea Părhăuți; Parohia Părhăuți – șantierul construirii noii biserici parohiale de zid; Schitul „Sfinții Ciprian și Iustina” Todirești; Mănăstirea Arbore; Schitul „Sfântul Onufrie” Mănăstioara Siret și șantierul Casei Monahale Siret; Mănăstirea Bălinești; Mănăstirea Teodoreni; Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” Suceava – lucrările de finisaje și montaj cerdac cantină.