Itinerar pastoral – 19 martie 2024

vizite_pastorale_bun

În ziua de 19 martie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Ansamblul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor la obiectivul 1: Biserica „Sfântul Gheorghe”, monument UNESCO, obiectivul 2: Stăreție, obiectivul 3: Chilii, obiectivul 5: Clisiarniță;
  2. ⁠Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – evaluare în vederea amenajării exterioare, a realizării trotuarelor cu rigole perimetrale clădirii seminarului și a aleilor de acces; evaluare în vederea amenajării exterioare, a realizării trotuarelor cu rigole perimetrale clădirii cantinei și a aleilor de acces; evaluare în vederea proiectării unui zid de sprijin;
  3. ⁠Mănăstirea Sihăstria Putnei – luarea deciziei de demolare a casei de vară din grădina mănăstirii și inițierea unui proiect de edificare a unei case monahale integrate în ansamblul construcțiilor existente; inițierea unui proiect 3D pentru reorganizarea fermei și a caselor adiacente; evaluarea stadiului lucrărilor la clădirea Căminului de Bătrâni „Sfântul Nectarie” (amenajarea blocului alimentar) și la cea a Centrului de Recuperare (etapa de realizare zidărie și instalații electrice); evaluarea lucrărilor de hidroizolație și dren și a stadiului de realizare a canalizării pentru centrala termică;
  4. ⁠Parohia Bivolărie – solicitarea prezentării situației proprietăților înstrăinate, închiriate sau tranzacționate la schimb;
  5. ⁠Parohia Bilca – solicitarea prezentării situației proprietăților înstrăinate, închiriate sau tranzacționate la schimb;
  6. ⁠Parohia Văscăuți – solicitarea prezentării situației proprietăților înstrăinate, închiriate sau tranzacționate la schimb;
  7. ⁠Parohia Dărmănești II – solicitarea prezentării situației proprietăților înstrăinate, închiriate sau tranzacționate la schimb;
  8. ⁠Mănăstirea Bogdana – vizitarea Expoziției „Moștenirea Mușatină”, organizată în muzeul mănăstirii; stadiul lucrărilor de renovare (faza remodelare acoperiș și montare acoperiș din țiglă) a centrului social în care sunt amenajate un cabinet medical și un centru de analize, un centru de servicii sociale la domiciliu, un nou magazin bisericesc și o zonă administrativă;
  9. ⁠Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine, faza fundație tronson 3; lucrări și activități zootehnice de sezon.