Itinerar pastoral – 19 mai 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 19 mai 2024, după programul liturgic, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Mănăstirea Ilișești;
  2. ⁠Parohia Ilișești – stadiul lucrărilor de edificare a clopotniței;
  3. ⁠Mănăstirea „Pogorârea Sfântului Duh și Cuvioșii Paisie și Cleopa” Vadul Negrilesei – stadiul lucrărilor de boltire și arce la biserica de zid și al lucrărilor la casa monahală (faza turnare placă pe parter);
  4. ⁠Mănăstirea Cămârzani – stadiul lucrărilor de finisaje interioare la hala pentru Tipografia „Arhim. Vartolomeu Mazereanu” a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților (faza proiect instalații termice); stadiul lucrărilor de realizare a halei 6 de depozitare (faza turnare semi pereți perimetrali) activitatea curentă a fabricii de lumânări;
  5. ⁠Schitul Mănăstioara Udești – stadiul lucrărilor de restaurare-renovare a bisericii monument finanțate prin Programul Național de Redresare și Reziliență;
  6. ⁠Ferma Lucos – lucrări agricole și activități zootehnice de sezon.