Itinerar pastoral – 18 septembrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 18 septembrie 2023, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele Viorel Ilișoi, consilier eparhial în cadrul Sectorului Economic-Financiar, părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, și domnul Ciprian Muscă, consilier eparhial în cadrul Sectorului Agro-Silvic, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Complexul Muzeal „Cazinoul Băilor” Vatra Dornei – stabilirea tipului de mobilier, cu specificații pentru destinația fiecărui spațiu, montarea balustradelor din fier forjat, a pietrei de soclu și a treptelor, dar și a sistemului de cortină al scenei și a sistemelor conexe;
  2. Parohia „Sfântul Ilie” Vatra Dornei – propunerea de edificare a unei case sociale multifuncționale;
  3. Casa Vladimir – demararea proiectului privind consolidarea, renovarea și restaurarea corpului istoric și a clădirii anexă;
  4. Schitul Sunători – discutarea variantelor privind amenajarea unei parcări;
  5. Mănăstirea „Pogorârea Sfântului Duh și Cuvioșii Paisie și Cleopa” Vadu Negrilesei – stadiul lucrărilor de zidărie la biserica de zid, săpătura si egalizarea suprafeței pentru casa monahală.