Itinerar pastoral – 18 decembrie 2022

vizite_pastorale_bun

După săvârșirea Sfintei Liturghii la Paraclisul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele arhimandrit Gherasim Curaciuc, a efectuat o vizită pastorală în eparhie în cursul zilei de 18 decembrie 2022. Astfel, a vizitat: Mănăstirea Ilișești; sediul Protopopiatului Câmpulung – lucrările de edificare a acoperișului noului corp de birouri și cantină socială; Parohia Mestecăniș 1 și Mestecăniș 2; Parohia Panaci; biserica și cimitirul Parohiei Gura Haitii; biserica și cimitirul Parohiei Neagra Șarului; Parohia Șarul Dornei – biserica nouă, casa praznicară și cimitirul; biserica și cimitirul Parohiei Dorna Arini; biserica și cimitirul Parohiei Cozănești; biserica și cimitirul Parohiei Ortoaia; Schitul Sunători; biserica și cimitirul Parohiei Călinești; biserica și cimitirul Parohiei Cojoci; biserica și cimitirul Parohiei Satu Mare; biserica și cimitirul Parohiei Holda.