Itinerar pastoral – 18 aprilie 2021

vizite_pastorale_bun

În ziua de 18 aprilie 2021, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoţit de părintele arhimandrit Gherasim Curaciuc, inspector al Departamentului de Colportaj, şi de părintele protopop Aurel Goraș, a vizitat următoarele mănăstiri și schituri din cadrul protopopiatului Câmpulung Moldovenesc: Schitul „Sfântul Ioan Botezătorul” – Molid (biserica, altarul de vară și ansamblul mănăstiresc), Mănăstirea Secrieș – Moldovița (biserica mare, paraclisul, trapeza pentru viețuitorii mănăstirii, trapeza pentru pelerini, altarul de vară, arhondaricul și complexul mănăstiresc), Mănăstirea Sihăstria Rarăului – Câmpulung Moldovenesc (biserica mare, paraclisul, altarul de vară și complexul mănăstiresc), Schitul Valea Seacă – Câmpulung Moldovenesc (biserica, trapeza, arhondaricul și amplasamentul pentru viitoarea biserică mare), Mănăstirea Corlățeni – Pojorâta (vechea biserică, noua biserică, arhondaricul și complexul mănăstiresc), Mănăstirea Rarău – Crucea (vechea biserică, noua biserică și complexul mănăstiresc, Înaltpreasfinţia Sa hirotesindu-l în protosinghel pe noul stareț, ieromonahul Dometie Furtună, și deplasându-se apoi la chilia fostului stareț, protosinghelul Veniamin Baican, bolnav, pentru a-i citi rugăciuni de dezlegare), Mănăstirea Orata – Fundu Moldovei (biserica, paraclisul, trapeza, arhondaricul și complexul mănăstiresc), Schitul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” – Botoș, Ciocănești (biserica, altarul de vară, paraclisul, aflat în fază de finalizare, trapeza și complexul mănăstiresc), Mănăstirea „Sfânta Cruce” – Ciocănești (biserica, paraclisul și complexul mănăstiresc), Schitul „Sfântul Nectarie” – Dorna Arini (biserica, arhondaricul și trapeza), Schitul „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” – Mestecăniș (biserica și complexul mănăstiresc).