Itinerar pastoral – 16 octombrie 2022

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 16 octombrie 2022, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele arhimandrit Gherasim Curaciuc, inspector al Sectorului Economic, a efectuat o vizită pastorală în eparhie. Astfel, a vizitat: Parohia Satu Mare, biserica și cimitirul Parohiei Vicov Centru, Parohia Vicov Plai, biserica și cimitirul Parohiei Laura, biserica și cimitirul Parohiei Straja Centru, Parohia „Sf. Împărați Constantin și Elena” Straja – șantierul de renovare a demisolului paraclisului, biserica și cimitirul Parohiei Falcău, Capela Poliției de Frontieră – Brodina, biserica și cimitirul Parohiei Sadău, Parohia Nisipitu, biserica și cimitirul Parohiei Lupcina, biserica și cimitirul Filiei Măgura, unde s-a săvârșit slujba Parastasului pentru binecredinciosul Marocico Vasile (Iuraciuc), Schitul Salaș, Parohia Brodina de Sus – Salaș, șantierul noii biserici și cimitirul Parohiei Brodina de Sus, biserica și cimitirul Parohiei Brodina de Jos, Păstrăvăria Brodina.