Itinerar pastoral – 12 noiembrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 12 noiembrie 2023, după săvârșirea Sfintei Liturghii la Catedrala Arhiepiscopală din Suceava, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Mănăstirea Cămârzani – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru Tipografia „Arhim. Vartolomeu Mazereanu” a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților și al lucrărilor de realizare a trotuarelor perimetrale, a căilor de acces auto, rigole ape pluviale, cât și al lucrărilor de împământare și racordare la curent electric;
  2. Mănăstirea Broșteni – recomandarea schimbării acoperișului la întreg ansamblul monastic;
  3. Parohia Broșteni – recomandarea realizarii unui proiect de schimbare a întregului program iconografic din interiorul bisericii și a unui proiect de renovare a casei praznicare;
  4. Parohia Valea Moldovei – biserica și cimitirul (necesitatea igienizării și refacerii grupului sanitar și a împrejmuirii);
  5. Parohia Mironul – recomandarea schimbării învelitorii de pe biserică și clopotniță;
  6. Parohia „Izvorul Tămăduirii” Capul Câmpului – recomandarea finalizării lucrărilor din piatră la arhitectura clopotniței în ultima treime a acesteia și schimbarea învelitorii cu tablă similară celei care acoperă clădirile întregului ansamblu parohial;
  7. Mănăstirea Humor – pregătirile privind începerea lucrărilor de restaurare – renovare a bisericii monument finanțate prin Programul Național de Redresare și Reziliență;
  8. Parohia Humor –  stabilirea proiectului privind lucrările la accesul în clopotniță și porțile de acces la cimitir și casa parohială.