Itinerar pastoral – 12 martie 2024

vizite_pastorale_bun

În ziua de 12 martie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

1.⁠ ⁠Parohia Bursuceni – stadiul lucrărilor de schimbare și remodelare a acoperișului la biserica parohială;
2.⁠ ⁠⁠Parohia Salcea – stadiul lucrărilor la casa parohială și la casa socială (faza realizare acoperiș);
3.⁠ ⁠⁠Protopopiatul Fălticeni – stadiul lucrărilor la clădirea anexă, limitrofă clădirii protopopiatului;
4.⁠ ⁠Parohia „Sfântul Ilie” Fălticeni – stadiul lucrărilor de pictură interioară a bisericii, al lucrărilor de realizare pergolă pe stâlpi și arce din beton armat și al lucrărilor la gardul pentru delimitarea proprietății;
5.⁠ ⁠⁠Parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” Gară Fălticeni – stadiul lucrărilor la noua biserică de zid;
6.⁠ ⁠⁠Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine, faza fundație tronson 3; lucrări și activități zootehnice de sezon.