Itinerar pastoral – 12/13 iunie 2022

vizite_pastorale_bun

În ziua de 12 iunie 2022, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și de părintele arhimandrit Gherasim Curaciuc, a efectuat o vizită pastorală în eparhie. Astfel, a vizitat parohiile Straja 1, Brodina, Brodina de jos – „Sfânta Cuvioasă Parascheva”, Sadău și Nisipitu.

A doua zi, pe 13 iunie 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părinți slujitori de la Mănăstirea Sfântul Ioan cel Nou: arhimandrit Serafim Grigoraș, starețul mănăstirii, arhimandrit Valerian Radu, mare eclesiarh, și protosinghel Ilie Bogatu, econom, a săvârșit slujba Parastasului la mormântul părinților arhimandritului Serafim Grigoraș, în localitatea Eșanca. De asemenea, a vizitat Mănăstirea Gorovei, pentru a se închina la icoana făcătoare de minuni a Sfântului Ioan Botezătorul.

Site-ul Arhiepiscopiasucevei.ro utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.arhiepiscopiasucevei.ro. Întrucât din 25 mai 2018 a intrat în vigoare noua directivă europeană privind securitatea datelor (Regulamentul GDPR), înainte de a continua navigarea pe website-ul nostru te rugăm să citești conținutul Politicii de Cookie şi a Politicii de Confidențialitate.