Itinerar pastoral – 11 octombrie 2020

vizite_pastorale

În ziua de 11 octombrie 2020, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoţit de Părintele Arhimandrit Gherasim Curaciuc, inspector al Departamentului Obiecte de cult, a vizitat următoarele parohii:

– Cumpărătura, Buneşti, Podeni, Pocoleni, Grădini, Fălticeni – Sf. Ilie, Baia centru – Petru Rareș (I), Baia – Ștefan cel Mare (II), Baia III, Baia IV, Bogata, Fântâna Mare, Cotu Băii, Mănăstirea Bogdăneşti – Cămin de bătrâni cu hramul Pogorârea Sf. Duh, Bogdănești – Sf. Voievozi, Râșca, Buda, Slătioara – 2 biserici (biserica veche şi biserica nouă), Mănăstirea Râşca, Mănăstirea Sihăstria Râşca, Praxia, Giuleşti, Boroaia şi biserica din cimitir, Moisa I, Moisa II (Suseni), Mănăstirea Groşi, Aşezământul administrativ Mănăstirea Groşi din localitatea Băreşti.

În zilele de 13 şi 14 octombrie Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, va sluji la Catedrala Mitropolitană din judeţul Iaşi, la hramul Cuvioasei Parascheva.