Itinerar pastoral – 11 aprilie 2021

vizite_pastorale_bun

În ziua de 11 aprilie 2021, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoţit de părintele arhimandrit Gherasim Curaciuc, inspector al Departamentului de Colportaj, şi de părintele protopop Aurel Goraș, a vizitat următoarele parohii din cadrul protopopiatului Câmpulung Moldovenesc: Iacobeni (biserica și prăznicarul), Argestru (biserica și prăznicarul), Casa „Vladimir” (capela şi centrul social, unde se asigură zilnic prânzul pentru aproape 200 de copii defavorizați din mun. Vatra Dornei), Capela „Sfinții Chir și Ioan” – Spitalul orășenesc Vatra Dornei, „Nașterea Maicii Domnului” – Vatra Dornei (biserica), „Sfântul Ilie” –  Vatra Dornei (biserica și prăznicarul), Catedrala „Sfânta Treime” –  Vatra Dornei, „Sfântul Gheorghe” –  Vatra Dornei, Dorna Arini (biserica și prăznicarul), Șaru Bucovinei (biserica și prăznicarul din filia Moroșeni), Șaru Bucovinei (biserica), Șaru Dornei (catedrala, aflată în curs de finalizare, vechea biserică și amplasamentul pentru viitorul prăznicar), Neagra Șarului (biserica de zid, biserica de iarnă, prăznicarul și corpul administrativ), Gura Haitii (noua biserică, aflată în curs de finalizare, și paraclisul cu corpul administrativ), Panaci (biserica de zid, paraclisul de iarnă și așezământul misionar, aflat în construcție), Coverca, Drăgoiasa (biserica, altarul de vară și prăznicarul), Glodu (biserica și prăznicarul), Dârmoxa (biserica, clopotnița și prăznicarul), Mănăstirea Păltiniș (biserica mare, paraclisul și cele două biserici aflate în constructie, una cu altar de vară, iar cealaltă în cimitirul mănăstirii, trapeza și arhondaricul), Mănăstirea Piatra Tăieturii (biserica mare, paraclisul, arhondaricul și corpul administrativ), Roșu (biserica și prăznicarul), Dorna Cândrenilor (biserica, noul prăznicar și casa mortuară), Poiana Negri 1 (biserica și prăznicarul), Poiana Negri 2 (biserica, prăznicarul, clopotnița și lumânărarul), Mănăstirea „Sfinții Apostoli” – Poiana Negri (biserica și ansamblul mănăstiresc), Mănăstirea „Buna Vestire” – Poiana Negri, Floreni (biserica și viitorul corp administrativ), Coșna (biserica, prăznicarul și corpul administrativ), Mănăstirea Podul Coșnei (cele două biserici și complexul mănăstiresc), Poiana Ștampei 1 și 2 (biserica și prăznicarul), Dornișoara (biserica), Mănăstirea „Înălțarea Domnului” – Pojorâta (biserica, paraclisul, prăznicarul și noul arhondaric), Mănăstirea „Sfântul Pantelimon” (biserica și complexul mănăstiresc). De asemenea, a fost vizitat și cazinoul din Vatra Dornei, aflat în reparații capitale.