Itinerar pastoral – 10 noiembrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 10 noiembrie 2023, după programul de la birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:
1. Complexul Muzeal „Cazinoul Băilor” Vatra Dornei – stadiul lucrărilor de retușare, dotări și curățenie în vederea recepției la terminarea lucrărilor, montarea balustradelor din fier forjat, inițierea lucrărilor de realizare a aleilor în curtea-parc din spatele edificiului și de amenajare peisageră a acesteia;
2. Mănăstirea „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” Mestecăniș – stadiul lucrărilor de realizare a unui beci, pregătirea amplasamentului și organizarea de șantier pentru începerea lucrărilor de edificare a noii biserici de zid;
3. Protopopiatul Câmpulung Moldovenesc – stadiul lucrărilor de finisaje interioare, de montare a pardoselii ceramice și a ușilor, a lucrărilor exterioare de montare a termosistemului și a ancadramentelor la extinderea clădirii protopopiatului, cu destinația corp de birouri și cantină socială; stadiul lucrărilor de împrejmuire a incintei protopopiatului;
4. Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Boureni – Gura Humorului – stadiul lucrărilor de refacere a acoperișului bisericii de pe pronaos și naos;
5. Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Gura Humorului – stadiul lucrărilor de extindere a pridvorului și de refacere a celor trei abside și a învelitorii.