Itinerar pastoral – 10 februarie 2024

vizite_pastorale_bun

În dimineața zilei de 10 februarie 2024, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele protosinghel Ilie Bogatu, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Parohia Brașca – evaluarea stării fizice a bisericii vechi din lemn;
  2. ⁠Parohia Bălăceana – inițierea unui proiect de realizare a ansamblului de clădiri și anexe, stabilirea amplasamentului pentru edificarea noi clopotnițe de zid;
  3. ⁠Parohia Stroiești II – stadiul lucrărilor de pictură interioară a bisericii;
  4. ⁠Parohia Stroiești I – inițierea unui proiect de reabilitare interioară a bisericii, de realizare a instalațiilor termice în pardoseală, de montare a unei pardoseli din marmură, de reamplasare a pangarului și de relocare a centralei; inițierea unui proiect de renovare și reabilitare a casei parohiale; inițierea unui proiect de realizare a unei clădiri cu spațiu tehnic pentru centrală, magazie de lemne și grup sanitar;
  5. ⁠Parohia Zaharești – stadiul lucrărilor de organizare a șantierului pentru proiectul de restaurare – renovare a bisericii monument;
  6. Schitul „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Horodniceni – stabilirea amplasamentului pentru construirea Bisericii „Sfinții Împărați Constantin și Elena”;
  7. ⁠Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine – faza structură; evaluarea activităților zootehnice și a lucrărilor de întreținere.