Itinerar pastoral – 1 septembrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 1 septembrie 2023, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – stadiul lucrărilor de realizare a drenului, de rebranșare la canalizare și de sistematizare și al lucrărilor de captare;
  2. Mănăstirea Cămârzani – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru tipografia Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, „Arhimandrit Vartolomeu Mazereanu”, stadiul lucrărilor de sistematizare, aducțiune și dren;
  3. Mănăstirea Sihăstria Putnei – stadiul lucrărilor la Căminul de Bătrâni și Centrul de Recuperare Sfântul Nectarie, precum și propunerea unei soluții pentru acoperișul de la noua eclesiarhie și corpul administrativ;
  4. Ferma Lucos – stabilirea amplasamentului pentru un adăpost pentru ovine, caprine și cabaline, lucrările agricole de sezon și de întreținere.