Itinerar catehetic – 02 iulie – 13 august 2022

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, în perioada 02 iulie – 13 august 2022, Biroul de catehizare parohială a organizat o serie de activități în parohiile și mănăstirile eparhiei, cu prilejul școlilor de vară și al taberelor desfășurate în acest sezon estival. Astfel, activitatea catehetică susținută de către consilierul eparhial de la Sectorul Catehizare, tineret și educație pentru viață, a debutat la Mănăstirea Putna pe data de 02 iulie, cu prilejul întâlnirii reprezentanților ASCOR din țară, prezenți la sărbătoarea Sfântului Voievod Ștefan cel Mare). Ulterior, au urmat sesiuni catehetice în Parohia Sfânta Cuvioasă Parascheva Pătrăuți – 06 iulie, Mănăstirea Acoperământul Maicii Domnului Dorna Arini (ateliere catehetice desfășurate în cadrul Taberei Temerari pe drumul cunoașterii Ediția 1) – 07 iulie, Mănăstirea Putna – 09 iulie (întâlnirea tinerilor ortodocși de la Putna), Parohia Sfânta Cuvioasă Parascheva Antoceni – 09 iulie (întâlnirea tinerilor din cadrul filialei ASCOR – Suceava), Parohia Pogorârea Sfântului Duh Hurjuieni – 11 iulie, Parohia Sfinții Arhangheli Gălănești – 11 iulie, Mănăstirea Acoperământul Maicii Domnului Dorna Arini (ateliere catehetice desfășurate în cadrul Taberei Temerari pe drumul cunoașterii Ediția 1) – 12 și 14 iulie, Parohia Sfântul Ilie Tezviteanul Sucevița – 20 iulie, Parohia Sfântul Dumitru Rădăuți – 20 iulie, Parohia Sfântul Nicolae Sadova – 20 iulie, Mănăstirea Acoperământul Maicii Domnului Dorna Arini (ateliere catehetice desfășurate în cadrul Taberei Temerari pe drumul cunoașterii Ediția 1) – 21 iulie, Parohia Sfinții Zenovie și Zenovia Țarna Mare – 25 iulie, Parohia Acoperământul Maicii Domnului Vicovu de Sus – Plai – 27 iulie, Școala Gimnazială Vicovu de Sus – Plai – 27 iulie, Parohia Sfinții Trei Ierarhi Bălăceana – 29 iulie, Parohia Nașterea Maicii Domnului Dumbrăveni – 29 iulie, Parohia Sfinții Martiri Brâncoveni Cumpărătura – 01 august, Parohia Sfântul M. Mc. Gheorghe Bosanci – 01 august, Parohia Adormirea Maicii Domnului Bilca I – 01 august, Parohia Sfântul Dumitru Suceava – 09 august, Parohia Sfânta Vineri Suceava – 10 august, Parohia Sfânta Parascheva Forăști (Antoceni) – 12 august, Parohia Sfântul Nicolae Broșteni – 13 august.