Înveșnicirea Sfântului Ioan în Cetatea Mușatinilor, sărbătorită la Catedrala Arhiepiscopală din Suceava

An de an, vechea reședință domnească a Mușatinilor, Suceava, este înmiresmată în luna lui Cireșar de nardul florilor de tei, al sânzienelor și al rozelor, la care se adaugă buna mireasmă a tămâii plăsmuite de mâini omenești, folosită din belșug în cadrul celor două sărbători în jurul cărora gravitează programul liturgic al Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou”. Dacă la începutul lunii iunie Sinaxarul îl prăznuiește pe smeritul neguțător din Trapezunt ce a preferat moartea mucenicească lepădării de credință, ziua de 24 iunie s-a înveșnicit în Țara Mușatinilor prin aducerea cinstitelor moaște ale ostașului adevărat și neînfricat al lui Hristos de la Cetatea Albă în Cetatea de Scaun a Moldovei acelor vremuri. Acest eveniment de o covârșitoare importanță istorică a fost determinat de năzuința domnului Alexandru cel Bun și a sfătuitorului său, mitropolitul Iosif I Mușat, de a afirma suveranitatea voievodatului dintre Carpați și Nistru, dar și de a consfinți autonomia Bisericii de pe aceste meleaguri.

Datorită numeroaselor binefaceri mijlocite de tânărul care a preferat prietenia cu Dumnezeu în schimbul vieții sale, credincioșii din ținuturile sucevene și nu numai l-au alipit pe Sfântul Ioan cel Nou inimii lor, poposind adeseori în rugăciune și gând de mulțumire la racla ce adăpostește moaștele sale întregi, reper al identității creștine și mărturie a împreună-lucrării omului cu harul Preasfintei Treimi.

Astăzi, 24 iunie 2026, curtea așezământului monahal ctitorit de Mușatinii Bogdan al III-lea și Ștefăniță Vodă s-a dovedit neîncăpătoare pentru mulțimea credincioșilor, copii, tineri ori oameni ce au gustat din încercările vieții, veniți de aproape ori mai de departe, ce au afierosit parte din timpul zilei lucrătoare pentru a se întâlni în rugăciune cu Sfântuțul care ocrotește Țara Moldovei de peste șase veacuri.

În această zi de sărbătoare pentru lăcașul ce a fost odinioară reședință mitropolitană, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur a fost săvârșită de opt ierarhi, membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, sub protia Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, Arhiepiscop al Timișoarei și Mitropolit al Banatului. Din sobor au făcut parte Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscop al Tomisului, Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, Preasfințitul Părinte Nectarie de Bogdania, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Chișinăului, Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, și Preasfințitul Părinte Teofil Trotușanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului.

Li s-au alăturat în slujire exarhi ai eparhiei, protoiereii celor cinci protopopiate, consilieri eparhiali, dar și mai mulți oaspeți, între care clerici din Arhiepiscopia Tomisului, și pr. prof. univ. dr. habil Constantin-Valer Necula, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu.

În cinstea Înaintemergătorului Domnului, Sfântul Proroc Ioan Botezătorul, a cărui naștere este prăznuită în această zi, dar și a mucenicului bineplăcut lui Dumnezeu al cărui nume îl poartă, Corala mixtă „Sfântul Ioan cel Nou” a Catedralei Arhiepiscopale, dirijată de pr. Ionuț Lucian Tablan Popescu, a răspuns liturgic ecteniilor și rugăciunilor înălțate înaintea tronului Preasfintei Treimi de către slujitorii altarului.

La momentul Chinonicului, Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscop al Timișoarei și Mitropolit al Banatului, a rostit un cuvânt de învățătură în care a explicat înțelesul duhovnicesc al sărbătorii înscrise în Sinaxarul lunii iunie, pe a douăzeci și patra filă, evocând cele mai importante momente din viața Sfântului Ioan Botezătorul, dar și a ucenicului lui duhovnicesc, Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava.

Făcând referire la dialogul preotului Zaharia cu Arhanghelul Gavriil din timpul tămâierii în Templul din Ierusalim, Părintele Mitropolit a evidențiat cuvintele folosite de Îngerul Domnului, când i-a vestit că soția sa, Elisabeta, va naște un fiu pe nume Ioan (viitorul Înaintemergător): Rugăciunea ta a fost ascultată. „Cine ascultă rugăciunile celor care își pleacă genunchii? Dumnezeu! Să nu crezi că te rogi neavând niciun martor. Fiecare dintre noi ne rugăm singuri într-un colț de casă, acolo te aude Dumnezeu. Să nu vă îndoiți că orice rugăciune o rostiți nu o aude Dumnezeu. Fiți conștienți când vă puneți în genunchi și spuneți-i inimii: Inimă, roagă-te cu foc, ne ascultă acum Dumnezeu. Orice rugăciune care îți va fi de folos o împlinește Dumnezeu.” Explicând bucuria aflării veștii zămislirii Înaintemergătorului, Părintele Mitropolit i-a îndemnat pe cei prezenți să aducă pe lume prunci, daruri ale lui Dumnezeu, purtătoare ale harului Duhului Sfânt.

Înainte de Otpust s-a citit rugăciunea arhierească pentru iertarea tuturor păcatelor, celor de voie și a celor fără de voie și pentru tot jurământul și blestemul, spre folosul duhovnicesc al celor aproximativ 15.000 de credincioși prezenți.

În continuare au fost oferite distincții de vrednicie, semn al prețuirii și recunoștinței pentru meritele deosebite în promovarea și susținerea valorilor creștin-ortodoxe. Înaltpreasfințitul Părinte Calinic a oferit cea mai înaltă distincție a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, „Crucea Bucovinei”, domnului Vasile Rîmbu, Primar al Municipiului Suceava, domnului Andrei Chivu, Director General în cadrul Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene, și doamnei Maria Dogaru, Președinte al ARACIP (Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar).

Ordinul „Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” a fost înmânat doamnei Oana Șlemco, Redactor Intermedia TV, doamnei Cătălina Bivolar, Redactor șef Intermedia TV, domnului Liviu Clement, Redactor șef Cotidianul Crai Nou, și domnului Tiberiu Avram, Redactor șef Monitorul Suceava.

„Crucea Bucovinei” pentru clerici a fost înmânată de chiriarhul locului pr. Florin Lupu, consilier eparhial al Sectorului Fonduri Externe și Interne, și pr. Viorel-Ioan Cozmei, director al Departamentului Fonduri Guvernamentale și Locale.

A urmat prezentarea celor mai recente publicații ale Editurii Crimca a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților. Domnul Alexandru Prelipcean, lect. univ. dr. în cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă „Sfântul Dumitru Stăniloae” a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, și director al Departamentului Periodice și Reviste Bisericești al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, a prezentat volumul cu numărul cinci al seriei înnoite a publicației eparhiale „Candela. Revistă de teologie și cultură”.

„Dincolo de cuprinsul celor două pastorale la marile sărbători ale creștinătății (Nașterea și Învierea Domnului), prezentul număr al revistei Candela cuprinde 15 studii, o traducere din teologia patristică (un text din diataxa Sfântului Filotei Cochinos al Constantinopolului), o traducere din studiile de teologie contemporană, două recenzii, bine cunoscutele secțiuni finale dedicate evenimentelor din cadrul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților și prezentarea volumelor primite prin intermediul Editurii Crimca. Lectorul revistei acesteia are prilejul de a intra în comuniune cu texte hagiografice și medalioane ale sfinților contemporani, de a înțelege textele biblice ca fundament pentru teologia patristică, de a vedea canonica și actualitatea dreptului bisericesc în Ortodoxia românească și de a înțelege hermeneutica teologiei frumosului ca o educație a privirii.”

Despre lansarea volumului „Iată, v-am spus vouă! – Preocupări de pedagogie pastorală comparată”, care va avea loc în această după-amiază în Cetatea de Scaun a Sucevei, a vorbit însuși autorul, prof. univ. dr. habil. Constantin Valer Necula, profesor al Facultății de Teologie Ortodoxă „Andrei Șaguna” din Sibiu. „Cartea este o invitație la a gândi împreună soluțiile Bisericii la provocările lumii de astăzi, pentru că pastorația este de fapt pedagogia prin care Hristos ne-a înnobilat ca oameni să-L vedem, să-L bucurăm și să ne bucurăm de El.”

Publicului i-a fost adus în atenție și impresionantul album „Veșnicii din Țara Mușatinilor ctitorite în lemn, piatră și culoare”, prin care este cinstită memoria acelora care, în vremuri uneori mai puțin prielnice, au înălțat monumente cu o valoare culturală inestimabilă, recunoscută pe plan național și internațional. Despre volum care surprinde în 500 de pagini și mănăstiri restaurate și redate în totalitate menirii lor, multe dintre acestea fiind închise în perioada austriacă, a vorbit pr. Constantin-Ciprian Blaga, consilier cultural al eparhiei. Dincolo de valoarea sa artistică și culturală, esența acestei lucrări este de a ilustra legătura profundă a ctitorilor cu veșnicia și cu Dumnezeu, servind drept o punte între generații. „Sub raport structural, volumul este conceput ca un veritabil album monografic dedicat patrimoniului eclezial al Bucovinei, reunind prezentarea a 39 de monumente istorice bisericești reprezentative din cuprinsul eparhiei. Fiecare ctitorie este abordată individual, fiind analizate din perspectivă istorică, artistică și spirituală, astfel încât cititorul să poată înțelege atât contextul apariției sale, cât și locul pe care îl ocupă în istoria și identitatea acestui spațiu. Unul dintre punctele forte ale lucrării îl constituie dialogul permanent dintre text și imagine, studiile și prezentările documentare sunt însoțite de un bogat material fotografic unicat în lume, care nu are doar un rol ilustrativ, ci contribuie la descoperirea frumuseții și a particularităților fiecărui monument în parte. Această alternanță firească între informația științifică și expresivitatea imaginii conferă volumului dinamism și accesibilitate, transformându-l într-o lectură atractivă și atât pentru români, cât și pentru străini, pentru că volumul este unul bilingv, în limba română și deopotrivă în limba engleză.”

Gazda acestui eveniment cu o însemnătate deosebită pentru credincioșii din întreaga țară, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic a adus mulțumiri Preamilostivului Dumnezeu pentru bucuria de a fi împreună la prăznuirea liturgică a doi mari sfinți mucenici ai Bisericii: Sfântul Ioan Botezătorul, a cărui naștere o sărbătorim, și Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava. Punctând faptul că „întâlnirea cu Sfântul Ioan este o formă de catharsis colectiv, de curățare, căci fiecare rugăciune rostită în fața raclei cu cinstitele sale moaște nu este doar o formă de descărcare emoțională, ci și exprimarea unei dorințe profunde de vindecare trupească și sufletească”, Înaltpreasfinția Sa i-a încredințat pe cei prezenți că „Sfântul Ioan nu întârzie să mijlocească pentru toți cei care își pleacă în rugăciune genunchii trupului ori ai inimii, pentru a ne arăta, iar și iar, că Dumnezeu lucrează cu putere, direct ori prin sfinții săi, acolo unde inima este curată”.

Arhipăstorul locului a adresat gând de recunoștință tuturor celor care au adus strălucire acestei zile de îndoită sărbătoare: ierarhilor pentru împreuna-slujire și rugăciune, ostenitorilor din cadrul Centrului Eparhial și din întreaga eparhie care au contribuit la buna organizare și înfrumusețarea hramului, autorităților centrale, județene și locale, profesorilor, tinerilor, voluntarilor, instituțiilor care au asigurat și asigură ordinea, siguranța și sănătatea publică, ctitorilor și binefăcătorilor sfintelor biserici și mănăstiri, precum și celor care sunt implicați în lucrarea socială a arhiepiscopiei.

Părinte Arhiepiscop i-a avut în vedere și pe credincioșii și credincioasele, de aproape ori de departe, participanți la această sărbătoare a bucuriei și comuniunii atât fizic, cât și pe calea undelor: „Prin prezența aici, la Sfânta Liturghie, prin închinarea la racla cu cinstitele moaște, prin rugăciunile șoptite cu lacrimi, Sfântul Ioan devine parte din viața dumneavoastră, iar dumneavoastră deveniți părtași la viața lui, trăită în Hristos. Dumnezeu să vă răsplătească osteneala și dragostea cu mult har roditor!”

În încheiere, credincioșii au fost îndemnați să își îndrepte pașii spre Mănăstirea Gorovei pentru a se închina la Icoana făcătoare de minuni a Sfântului Ioan Botezătorul, în care se află o părticică din moaștele Înaintemergătorului Domnului. Totodată, au fost amintite evenimentele liturgice următoare: Procesiunea „Calea Sfinților” de la Rădăuți, din 29 iunie, sărbătoarea Sfântului Ierarh Leontie de la Rădăuți, din 1 iulie, și prăznuirea Binecredinciosului Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt, de la Mănăstirea Putna, din 2 iulie.

Evenimentul s-a bucurat de prezența unor reprezentanți ai oficialităților centrale și locale, precum domnul Gheorghe Șoldan, Președinte al Consiliului Județean Suceava, domnul Bogdan George Păstrăv, Prefectul Județului Suceava, și domnul Vasile Rîmbu, Primar al Municipiului Suceava, a unui numeros personal clerical și monahal și mai ales a mulțimii impresionante de închinători și mărturisitori, cu toții aduși împreună de râvna față de Dumnezeu și de dragostea purtată prietenului sufletului lor, Sfântul Ioan cel Nou.

Toți pelerinii care au petrecut în rugăciune și evlavie cele patru zile dedicate hramului, dar și cei care au sprijinit din umbră manifestările organizate s-au bucurat în acest răstimp de ospitalitatea și generozitatea obștii Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” și a celor care cu bucurie se numără între prietenii ocrotitorului Sucevei, primind o masă caldă, pachete cu alimente și apă.

Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava s-a născut în jurul anului 1300, în cetatea Trapezunt, aflată în Asia Mică, pe malul Mării Negre. Pentru că nu a dorit să se lepede de dreapta credință, a fost martirizat în anul 1330, în Cetatea Albă. Vestea minunilor pe care Sfântul Ioan cel Nou le-a săvârșit în decursul timpului a străbătut întreaga lume ortodoxă, moaștele sale fiind aduse la Suceava de către domnul Moldovei, Alexandru cel Bun.

Daniela Livadaru
Irina Ursachi