Întâlnire de lucru cu privire la furnizarea serviciilor sociale în județul Suceava

În data de 11.07.2022 la sediul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului a Județului Suceava, a avut loc o întâlnire de lucru, eveniment care a continuat seria întâlnirilor dintre autoritățile publice locale și furnizorii privați de servicii sociale, cu accent pe dezvoltarea relațiilor de colaborare și promovare a serviciilor sociale dezvoltate la nivel local.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Calinic, din partea Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților au participat la această întâlnire Pr. Vasile Cruț – director în cadrul Sectorului de Asistență Socială și Medicală a Centrului Eparhial și Pr. Tiberiu Bardan – director al Fundației ,,Anastasie Crimca”.

Printre subiectele abordate în cadrul întâlnirii s-au enumerat:

  • Prezentarea obiectivelor specifice din Strategia Județeană de Dezvoltare a Seviciilor Sociale pentru perioada 2022-2027;
  • Evoluția serviciilor sociale destinate persoanelor adulte cu dizabilități, supuse procesului de restructurare și reorganizare;
  • Dificultăți privind reintegrarea în familie/comunitate a persoanelor cu dizabilități, rezidente în centrele aflate în structura DGASPC;
  • Oportunități de dezvoltare a colaborării dintre Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului a Județului Suceava, Serviciile Publice de Asistență Socială și ONG-uri

Reprezentanții Arhiepiscopiei au prezentat serviciile sociale de îngrijire la domiciliu oferite  de către Fundația „Anastasie Crimca”, a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților precum și disponibilitatea încheierii de colaborări și parteneriate cu autoritățile locale interesate.

Pr. Vasile Cruț

Director social

Sectorul de Asistență Socială și Medicală