Informare – 30 aprilie 2021

informare

Stimaţi cititori, întrucât de vreo câteva zile încoace semănătorii de zâzanii acreditează ideea că anexele dintr-o parte şi alta a paraclisului din incinta Mănăstirii Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou vor fi dărâmate, vă asigur că acele clădiri nu pot fi dărâmate, întrucât fac parte din Patrimoniul UNESCO. Şi, chiar să nu fi făcut parte din această listă, ele nu ar fi putut fi dărâmate, ci doar restaurate.

Aşteptăm, în schimb, cu sporită nerăbdare, ca întreg ansamblul monastic – biserica şi clădirile – să intre, din luna septembrie a acestui an, într-un proces de restaurare integrală.

Am ţinut să fac aceste precizări şi din dorinţa de a nu vă şti întristaţi în perioada pascală de cele semănate de respectivii colportori de zvonuri false.

În speranţa că ne veţi susţine în demersurile noastre cu rugăciunile dumneavoastră, vă dorim Sărbători binecuvântate!