În Săptămâna Luminată, conferința despre lumina Cuvântului și-a cuvintelor, la Suceava

Cu binecuvântarea și contribuția Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, în Săptămâna Luminată, Inspectoratul Școlar Județean Suceava, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, prin Sectorul Media și comunicare și Societatea Femeilor Ortodoxe „Maria de Mangop” organizează Conferința „Cuvinte-zid și cuvinte-fereastră. Cuvânt frumos, purtător de Hristos”, eveniment cultural-educațional la care a răspuns invitației de a conferenția și de a prezenta o parte dintre cărțile pe care le semnează Corina Popa, lingvist, lector doctor asociat la Centrul de Excelență în Studiul Imaginii (CESI), Facultatea de Litere a Universității din București, inițiatoarea Școlii de Gramatică, fost consilier la Departamentul Educație și Cercetare al Administrației Prezidențiale, expert în etică universitară, consilier pe probleme de educație în Parlamentul României.

Evenimentul se va desfășura joi, 9 mai 2024, începând cu ora 17.00, în Sala „Pimen Arhiepiscopul” a Centrului Eparhial Suceava și va cuprinde:

  • Prelegerea Cuvinte-zid și cuvinte-fereastră, susținută de fondatoarea primei Școli de Gramatică din țară, contributor permanent la emisiunea Vorbește corect!, TVR;
  • vernisarea expoziției naționale itinerante de caligrame Cuvânt ce (se) poartă frumos, ce cuprinde 451 de lucrări înscrise în concursul național omonim;
  • lansarea volumului de debut Pe prispa gândului, semnat de Oana-Carmen Budeanu, publicat la Editura Crimca a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților;
  • Salon Carte cu carte, pentru copii și pentru biblioteca mamei creștine, Editura Crimca a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

Înscrierea se face prin email, pe adresa coordonatorului de eveniment, [email protected] până miercuri, 8 mai 2024, ora 18,00.

prof. Daniela Ceredeev, inspector școlar, coordonator de eveniment