Icoana făcătoare de minuni „Axionița” de la Mănăstirea Hadâmbu va fi adusă în Parohia Straja II

Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului „Axionița” de la Mănăstirea Hadâmbu, jud. Iași, va fi adusă, în perioada 20-22 mai 2022, la Parohia „Sf. Împărați Constantin și Elena” din localitatea Straja, jud. Suceava.

Evenimentul, organizat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, și cu acordul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, și al Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, va debuta vineri, 20 mai, începând cu ora 16.00, când icoana Maicii Domnului și delegația Mănăstirii Hadâmbu vor fi întâmpinate de un sobor de preoți și diaconi. După săvârșirea slujbei Acatistului închinat icoanei „Axionița” , programul liturgic va continua cu Vecernia Mare unită cu Litia în cinstea Sfinților Împărați Constantin și Elena, ocrotitorii comunității parohiale.

Sâmbătă, 21 mai 2022, Sfânta Liturghie va începe la ora 09:30, sub protia Preacuviosului Arhimandrit Melchisedec Velnic, Exarh al mănăstirilor din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, delegat al Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic. Din soborul slujitor vor face parte Arhim. Iustin Tănase, consilier Eparhial în cadrul Sectorului de Asistență Socială și Medicală, Arhid. Ionuț Isopescu, consilier pe probleme de învățământ, precum și Arhim. Valerian Radu, Mare Eclesiarh al Catedralei Arhiepiscopale din Suceava.

Până duminică, în jurul orei 15:00, când icoana Maicii Domnului și delegația se vor întoarce la Mănăstirea Hadâmbu, biserica va fi deschisă în permanență, așa cum ne-a informat preotul paroh Constantin Oprea, Consilier cultural al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

Pr. Ștefan Mihalcea

Programul detaliat al evenimentelor

Vineri, 20 mai 2022

16:00 – Întâmpinarea icoanei Maicii Domnului și a delegației Mănăstirii Hadâmbu;
16:30 – Acatistul Icoanei Maicii Domnului de la Hadâmbu;
17.00 – Slujba Vecerniei și a Litiei în cinstea hramului bisericii.

Sâmbătă, 21 mai 2022

07:30 – Slujba Utreniei;
09:00 – Acatistul Sf. Împărați Constantin și Elena;
09:30 – Sfânta Liturghie în sobor.

Duminică, 22 mai 2022

07:30 – Slujba Utreniei;
09:00 – Acatistul Icoanei Maicii Domnului de la Hadâmbu;
09:30 – Sfânta Liturghie;
15:00 – Plecarea Icoanei Maicii Domnului și a delegației Mănăstirii Hadâmbu.