Hramul Mănăstirii Voroneț din județul Suceava

dsc_9903

Credincioşii din mai multe părţi ale ţării şi din Bucovina de nord au participat duminică, 25 aprilie 2021, la Sfânta Liturghie oficiată la Mănăstirea Voroneţ din oraşul Gura Humorului, judeţul Suceava. Slujba a fost săvârşită de către Preasfinţitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. Ierarhul a fost întâmpinat în faţa străvechii aşezări monahale ctitorită de către Sfântul Voievod Ştefan cel Mare. Preasfinţia Sa a ajuns apoi în sfântul locaş unde s-a închinat la mormântul Sfântului Daniil Sihastrul. Pe un podium amenajat în incinta mănăstirii s-a oficiat Sfânta Liturghie, după ce Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor a citit o rugăciune de dezlegare. La slujbă au asistat stareţe şi monahii din mai multe mănăstiri din judeţul Suceava. După Sfânta Evanghelie, Părintele Episcop Damaschin Dorneanul a adresat un cuvânt de învăţătură în care a făcut referire la sărbătoarea Intrării Domnului în Ierusalim şi la viaţa Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, ocrotitorul Mănăstirii Voroneţ. În cadrul slujbei, Preasfinţia Sa l-a hirotonit preot pe diaconul Ioan Moroşan pe seama Parohiei Florinta-Şcheia, Protopopiatul Suceava II, judeţul Suceava. În semn de apreciere pentru activiatea misionară şi rodnică, Excelenţa Sa Irina Loredana Stănculescu, Consulul General al României la Cernăuţi, a oferit stavroforei Irina Pântescu, întâia stareţă a Mănăstirii Voroneţ, şi stavroforei Gabriela Platon, stareţa aşezării monahale, o cruce pectorală şi o icoană cu Sfântul Mare Mucenic Gheorghe. Stavrofora Irina Pântescu a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, pentru că a binecuvântat ca Sfânta Liturghie din Duminica Floriilor să fie oficiată de către Părintele Episcop Damaschin Dorneanul. Cu binecuvântarea şi la iniţiativa Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, la final a avut loc o procesiune dedicată Floriilor în jurul Bisericii „Sfântul Gheorghe” a Mănăstirii Voroneţ. În sala de conferinţe a aşezării monahale a fost prezentată de către stavrofora Gabriela Platon broşura „Mănăstirea Voroneţ, 533 de ani de la înfiinţare, 30 de ani de la deschidere”. Programul s-a încheiat cu un Trisaghion pentru ctitorii aşezământului monastic de la Voroneţ. (Constantin Ciofu)