Grupul Psaltic „Dimitrie Suceveanu”

cor_site

Grupul Psaltic „Dimitrie Suceveanu” al Catedralei Arhiepiscopale din Suceava s-a constituit în 26 noiembrie 2020, la iniţiativa şi cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor. Grupul este dirijat de Preacucernicul părinte arhidiacon Ilie Leonte, membrii corului fiind slujitori ai Catedralei Arhiepiscopale, preoţi şi diaconi, cu studii teologice şi conservator. 

Componența grupului este următoarea:

Arhid. Ilie LEONTE – dirijor
Arhim. Serafim GRIGORAȘ
Arhim. Valerian RADU
Pr. Adrian FLOREA
Pr. Adrian POPA
Pr. Petru-Victor AMARIUCHII
Pr. Sebastian-George ATOMEI
Arhid. Nifon BACIU
Arhid. Dumitru-Daniel LAZĂR
Arhid. Ioan LEIZERIUC
Arhid. Vasile PLĂMADĂ
Arhid. Paul-Vlad LUNGU
Arhid. Marius-Ion ZAVATE
Arhid. Marius-Gabriel FILIP
Ierod. Efrem MOCANU
Diac. Ionuț ISOPESCU
Diac. Dragoș-Gabriel CHELARIU
Psalt Iulian HODAN
Psalt Mihail SPOIALĂ

Printre obiectivele acestei formații, cel mai de seamă rămâne promovarea muzicii psaltice în viața liturgică a Bisericii, ca moștenire a culturii bizantine, în ipostaza ei de rugăciune a sfinților, de artă a imnografilor și de știință a dascălilor.