Filmul „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava” în cadrul Școlii de vară „Copii la altar”

Astăzi, 2 august 2022, echipa Sectorului Media și Comunicare a Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților a proiectat filmul „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava” în cadrul Școlii de vară „Copii la altar”, la Școala Gimnazială Berchișești, unde au fost prezenți și copii ai Școlii din Valea Moldovei. Aproape 100 de elevi s-au bucurat de documentarul realizat de Trinitas TV, televiziunea Patriarhiei Române, film care prezintă viața, pătimirile și martiriul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou, dar și o mică parte dintre nenumăratele-i minuni. Sunt aduse în atenție imagini din Trapezunt, astăzi Trabzon, în Turcia, locul nașterii Sfântului, dar și din Cetatea Albă, regiunea Odessa, ținutul martiriului Sfântului Ioan, cadre preluate cu numai câteva luni înainte de începerea conflictului militar din Ucraina.
Școala de vară „Copii la altar”, proiect inițiat de Inspectoratul Școlar Județean Suceava, prin prof. Daniela Ceredeev, se desfășoară în parteneriat cu Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților.

Album foto AICI.