Duminica a XXXI-a după Rusalii la Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”

Sufletele celor prezenți în Duminica a XXXI-a după Pogorârea Sfântului Duh la Catedrala Arhiepiscopală din Suceava, mănăstire care adăpostește cinstitele moaște ale celui dintâi Sfânt ocrotitor al Moldovei, Marele Mucenic Ioan cel Nou, au cunoscut lumina mesajului Sfintei Scripturi, tâlcuit de Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților: numai rugăciunea stăruitoare izvorâtă din credință puternică poate împlini orice dorință a creștinului.

Astfel, în cea de a treia zi a lunii decembrie, numită popular Undrea, anul mântuirii 2023, când în bisericile ortodoxe este relatată minunea săvârșită de Însuși Mântuitorul Iisus Hristos, Vindecarea orbului din Ierihon, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur pe un podium special amenajat în incinta așezării monahale, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, din care au făcut parte slujitori ai mănăstirii și clerici de la Centrul Eparhial, precum arhim. Paraschiv Dabija, vicar administrativ.

Răspunsurile liturgice au fost date de Corala mixtă a Catedralei Arhiepiscopale, dirijată de pr. Ionuț Lucian Tablan Popescu, iar în cadrul slujbei monahul Spiridon (Alexandru) Bucur a primit hirotonia întru ierodiacon pe seama Catedralei Arhiepiscopale, cu hramurile „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință” și „Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava”.

În momentul împărtășirii clericilor, cuvântul de învățătură a fost rostit de pr. Ionel Doru Budeanu, Protoiereu al Protopopiatului Suceava I. Sfinția Sa a explicat înțelesul duhovnicesc al textului Sfintei Evanghelii a acestei zile, îndemnându-i totodată pe cei prezenți să se apropie de Dumnezeu prin cât mai deasă spovedanie și prin primirea Sfintei Împărtășanii, nu numai în posturile de peste an.

La final, ierarhul i-a mulțumit părintelui protoiereu pentru cuvânt, a prezentat evenimentele importante ale eparhiei desfășurate în săptămâna care tocmai s-a încheiat și a adus în atenție faptul că exegeza la mesajul Sfintei Scripturi din această zi poate fi lecturată pe site-ul eparhiei. Prezentând aspecte importante referitoare la textul Evangheliei după Sfântul Apostol și Evanghelist Luca, din capitolul al XVIII-lea, care aduce în atenția una dintre minunile săvârșite de Mântuitorul asupra persoanelor, Înalpreasfinția Sa a anunțat că în scurt timp Editura Crimca a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților va reedita lucrarea Minunile – Revelații ale Sfintei Treimi în Sfânta Scriptură.

„După ce Mântuitorul le-a vorbit apostolilor despre stăruința în rugăciune, exemplificând prin câteva pilde, văduva stăruitoare și judecătorul nedrept, după ce le-a rostit Pilda vameșului și a fariseului, după ce le-a arătat apostolilor că prezența copiilor în adunările liturgice nu este deloc stânjenitoare, spunându-le: Lăsați copiii să vină la Mine și celelalte pe care le știți, după ce le-a vorbit despre pericolele bogăției, respectiv al bogaților zgârciți, și după ce le-a prezentat pentru a treia oară momente din sfintele sale Pătimiri, Mântuitorul, în drum spre Ierihon, fără să se facă precizarea motivului pentru care de această dată intenționa să urce în orașul miresmelor, a făcut minunea vindecării orbului adus în discuția Evangheliei. (…) Ce vrei să-ți fac? Așa cum vă spuneam și altădată, foarte puține dintre minunile Mântuitorului au fost săvârșite din milă. Cele mai multe minuni săvârșite de Mântuitorul au fost săvârșite pe fondul credinței sau al voinței persoanelor. Și l-a întrebat: Ce vrei să-ți fac? Și orbul ce i-a spus? Sfântul Luca reține discuția: Doamne, să văd ca altădată. Ceea ce înseamnă că el a văzut cândva și a orbit între timp. Asterie al Amasiei, un comentator al acestui referat, al acestui text, traduce puțin mai lămuritor. Când Mântuitorul l-a întrebat: Ce vrei să-ți fac? Ce i-a spus respectivul? Doamne, vreau să Te văd. Pentru că el auzea foarte multe spunându-se despre El, despre Mântuitorul, și sufletul lui dorea cu ardoare ca să-L vadă. Vreau să Te văd și să văd! Cred că aceasta ar fi rugăciunea prioritară pe care ar trebui s-o adresăm fiecare dintre noi, chiar și cei care avem vederea neafectată de vreun soi de cecitate.”

Înaltpreafințitul Părinte Calinic a hirotesit întru iconom stavrofor doi slujitori ai Catedralei Arhiepiscopale, pr. Aurel Frincu și pr. Vasile Diaconu, iar înainte de a-i binecuvânta pe toți credincioșii prezenți Înaltpreasfinția Sa a anunțat faptul că în această după-amiază va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu de către cei doi ierarhi ai eparhiei, împreună cu un sobor de slujitori ai eparhiei.

Ca de fiecare dată, credincioșii aflați la Catedrala Arhiepiscopală au simțit și bucuria întâlnirii cu Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou, mare făcător de minuni și grabnic ajutător, ale cărui cinstite moaște ocrotesc neîncetat Cetatea Sucevei.

Irina Ursachi