Preacuvioşiile şi Preacucerniciile Voastre,
Excelenţele Voastre,
Distinşi invitaţi,
Iubiţi credincioşi şi credincioase,
Drapelul reprezintă cel mai statornic simbol al istoriei unui popor. Acest simbol tăcut, dar plin de înțelesuri, ne amintește atât de trecutul, cât și de prezentul și viitorul neamului și al țării.
În 1863, cu prilejul aniversării a 15 ani de la lupta din Dealul Spirii, domnitorul Alexandru Ioan Cuza spunea: „Drapelul este România; este istoria întreagă a României”.
Drapelul este asemenea unui stâlp de foc ce ne călăuzește, iar culorile și emblema lui ne dau identitatea.
Cât despre drapelul de luptă, trebuie să spunem că gloria armatei noastre se reazămă pe piedestalul nenumăratelor fapte de eroism, înscrise cu jertfe de sânge în lupta cu cei care au încercat de nenumărate ori să ne lase fără identitate de credință și țară.
Cu prilejul Zilei Drapelului Național, supun atenției dumneavoastră câteva gânduri sub forma unui Decalog.
- Priviți spre drapel și asumați-vă simbolismul lui, de sinteză a tuturor valorilor acestui popor, dar și de semn văzut al comuniunii cu cei care au crezut și au suferit, rămânând demni.
- Luați seama că drapelul nu promite fericire, ci sens, afirmând iar și iar că adevărul, demnitatea și libertatea unui neam au un preț care nu poate fi negociat.
- Prețuiți Tricolorul, care nu sacralizează puterea instituțiilor statului, ci responsabilizează omul chemat să trăiască integru sub autoritatea lor, pentru că națiunea se întemeiază pe valori și principii.
- Nu trăiți doar orizontal, căci fără verticalitate morală, fără albastrul drapelului care trimite la cerul sub care ne-am mântuit prin răbdare, libertatea se transformă în arbitrar.
- Luați aminte la galbenul steagului nostru, care este darul creației lucrate cu sudoare și credință și care avertizează că prosperitatea fără dreptate constituie risipirea unui dar, nu împlinirea lui.
- Prețuiți roșul din stindardul românesc, simbolul unei istorii adesea crucificate, fiindcă nu ne lasă să uităm sângele care a dat sens și continuitate libertății noastre.
- Nu folosiți drapelul, pentru a vă justifica orgoliul, ura sau superioritatea, deoarece simbolurile se degradează când sunt instrumentalizate.
- Cinstiți drapelul, nu doar prin ceremonii, ci și prin respectarea legii și a celor de lângă voi, mai ales atunci când nimeni nu vă vede.
- Nu pierdeți legătura cu trecutul, onorați prezentul și ancorați-vă în viitor, fiindcă drapelul este simbol al unității, suveranității și independenței naționale a României, dar și al credinței ortodoxe.
- Trăiți demn, întrucât un neam nu se mântuiește istoric prin triumfalism, ci prin adevăr, răbdare și asumarea propriei jertfe, patria noastră România având nevoie de Oameni.
Așadar, drapelul întruchipează simbolul unității, al suveranității și independenței naționale a României, dar și al credinței ortodoxe, prin care s-a afirmat această „latinitate orientală”, așa cum spune istoricul Radu Vulpe: „Dacă n-am fi fost creștini, astăzi nu mai eram români; că ne-am fi putut creștina mai târziu ne stă mărturie istoria popoarelor din jurul nostru, cărora nu le-a mai rămas decât numele strămoșilor”.
Să purtăm mereu cu mândrie culorile care ne unesc și să rămânem uniți în idealurile noastre!
Cinste și onoare Drapelului Național! La mulți ani, Tricolor! La mulți ani, România!

