De Ziua Culturii Naționale, conferință susținută de actorul Dorel Vișan, la Suceava

Pentru a celebra Ziua Culturii Naționale, Inspectoratul Școlar Județean Suceava în parteneriat cu Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, prin sectoarele Cultural și Media și comunicare, și Societatea Femeilor Ortodoxe „Maria de Mangop”, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, organizează Conferința Răsări-va pădure sau cetate…, eveniment ce se va desfășura luni, 16 ianuarie 2023, începând cu ora 18.00, în Sala Pimen Arhiepiscopul a Centrului Eparhial Suceava.

            Programul manifestării cuprinde:

  • Conferința „Întâlnire de suflet cu Eminescu”, susținută de actorul Dorel Vișan;
  • Concert Floarea albastră a sufletului românesc, al Coralei mixte „Sfântul Ioan cel Nou” a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților;
  • Recital de poezie al tinerei poete sucevene Adela Șulea;
  • Vernisarea galeriei de pictură și fotografie Crăiasă alegându-te;
  • Moment celebrativ al Societății Femeilor Ortodoxe „Maria de Mangop”, prezentarea raportului administrativ și narativ al programului eparhial „Două mâni de făină. Bine cu ce avem la îndemână!”;
  • Lansarea programului de activități în Anul cultural Dimitrie Cantemir și Ciprian Porumbescu.

Actualizare la 14 ianuarie 2023! Locurile în sală au fost ocupate, însă evenimentul va fi transmis online, începând cu ora 18.00, pe pagina oficială de Facebook a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.