Congresul Național Catehetic „Hristos împărtășit copiilor”, Ediția a XVI-a

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în perioada 25 – 27 septembrie 2023, la Mănăstirea Caraiman din județul Prahova s-a desfășurat Congresul Național Catehetic „Hristos împărtășit copiilor”, Ediția a XVI-a.
Astfel, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, o delegație a Biroului de catehizare parohială al eparhiei noastre a participat la cea mai importantă întâlnire anuală a inspectorilor de cateheză de la nivelul Patriarhiei Române.
Delegația eparhiei noastre a fost formată din domnul profesor Cristi-Gabriel Hurjui, Consilier Eparhial al Sectorului Catehizare, tineret și educație pentru viață și domnul Gabriel Ilișoi, referent în cadrul aceluiași sector, care au participat în cele trei zile la discuții referitoare la dinamizarea și eficientizarea activității catehetice la nivel parohial, eparhial și mitropolitan, dar și la o ședință privitoare la cea de-a XVI-a ediție a Concursului Național Catehetic “Hristos împărtășit copiilor”, care va avea loc în anul 2024.
Totodată, reprezentanții Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților au fost desemnați în acest an ca și colaboratori în elaborarea de conținut catehetic la nivel național și în organizarea Concursului Național Catehetic “Hristos împărtășit copiilor” la nivel patriarhal.

Sectorul Catehizare, tineret și educație pentru viață