Conferința „Copiii și inima Bisericii”, un eveniment cu și pentru copii

De Ziua Internațională a Copilului, Inspectoratul Școlar Județean Suceava, în parteneriat cu Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, prin Sectoarele Media și comunicare și Educațional-Teologic (Învățământ) ale Centrului Eparhial Suceava, și  Societatea Femeilor Ortodoxe „Maria de Mangop” organizează Conferința „Copiii și inima Bisericii”, un eveniment educațional-cultural celebrativ dedicat copiilor, la care vor participa copii și tineri cu performanțe în învățare, în activități comunitare și în programe social-filantropice locale, eparhiale și regionale din școlile de masă și copii și tineri din centrele școlare de educație incluzivă/instituții de ocrotire socială din județul Suceava.

Evenimentul se va desfășura joi, 1 iunie 2023, începând cu ora 10.00, în Sala „Pimen Arhiepiscopul” a Centrului Eparhial Suceava și are următorul program:

  • Forumul Copiii și inima Bisericii, cu participarea unor copii-ambasador din diverse grupuri sociale: copii supradotați din școlile de masă; copii cu rezultate remarcabile, aflați în situații de risc economic și/sau social; copii cu sindrom Down și copii cu nevoi speciale; copii în plasament familial și din centrele de servicii multifuncționale; copii din comunitățile etnice din eparhia Sucevei și Rădăuților, cu performanțe în domeniul artei;
  • Panelul olimpicilor, Cerurile-n cărți, la îndemână, al elevilor suceveni premianți la etapele naționale, nivel gimnaziu și liceu, ale Olimpiadei Naționale de Religie, Cultul Ortodox, 2023, respectiv la etapa națională a Olimpiadei Naționale de Religie, seminarii și licee teologice ortodoxe, 2023;
  • Bookland-ul copiilor, Și viața ta, în cartea mea, prezentări de carte scrisă de copii și tineri suceveni;
  • Muzică, poezie, rugăciune – duet cu Dumnezeu, microrecitaluri vioară, pian, flaut, acordeon, poezie – ale copiilor.

Cu binecuvântarea și susținerea Înaltpreasfințitului Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, evenimentul se va încheia cu premierea olimpicilor suceveni la disciplina religie și celebrarea copiilor invitați și participanți.

Înscrierea copiilor-public în vederea participării la eveniment se realizează, în limita locurilor de care dispune Sala„Pimen  Arhiepiscopul” , prin completarea acestui formular:

https://forms.gle/wz7eQLpxo52h6jtJA

Conferința copiilor va fi transmisă live, pe pagina oficială de Facebook a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

prof. Daniela Ceredeev, inspector școlar, coordonator de eveniment