Concursul „Răsună toaca-n cer” – Parohia Rotunda

Duminică, 05 iunie 2022, Parohia ”Adormirea Maicii Domnului și Sf. Apostol Andrei” din Rotunda, oraşul Liteni, Protopopiatul Fălticeni, a organizat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor și sub oblăduirea preotului paroh Ursuleasa Mihai şi a arhidiaconului Ursuleasa Adrian, festivalul – concurs de toacă intitulat „Răsună toaca-n cer“,  ajuns la cea de-a  XI-a ediție.

La concurs au fost înscrişi 32 de copii din judeţele Suceava, Botoșani și Iași.  Aceștia au concurat la 4 categorii: categoria 3-6 ani, categoria clasele I-IV, clasele V-VIII, şi categoria tinerilor din liceu.

Prin organizarea acestui concurs se dorește apropierea copiilor de biserică și implicarea tinerilor în viața activă a acesteia. Pentru buna organizare a evenimentului, Parohia Rotunda  a avut susținere din partea Centrului Cultural Bucovina, reprezentat de doamna Oana Maria Sîrbu Botezat (coordonator al proiectului) și din partea Primăriei Liteni, prin persoana primarului Tomiță Onisei.

Organizatorii au oferit premii constând în bani, medalii, diplome și dulciuri. Din juriu au făcut parte:

  1. Călin Brăteanu – director al Centrului pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale – Centrul Cultural Bucovina.
  2. Arhidiaconul Plamadă Vasile – profesor, Inspector bisericesc al Sectorului Colportaj și slujitor al Catedralei Arhiepiscopale din Suceava.
  3. Arhidiaconul Ursuleasa Ciprian.

Câştigătorii din acest an sunt:

 Premiul special : Irimia Ștefan (Poiana, Vorona)

=categoria 3-6 ani=

      premiul al III-lea: Scurtu Mihăiță Casian (Părcovaci, Hârlău)   

 

=categoria clasele I-IV=

       premiul I: Neamțu Matei  (Rotunda)

       premiul al II-lea: Porușniuc Sebastian (Pârcovaci, Hârlău)

       premiul al III-lea: Jaba Rafael (Rotunda)

                                     Cojocaru Ștefania (Poiana,Vorona)

=categoria clasele V-VIII=

       premiul I:      Zodieru Giani (Pârcovaci, Hârlău)

Gănuț Daniel (Rotunda)

       premiul al II-lea: Nuțu Matei- Emanuel (Gura Humorului)

       premiul al III-lea: Michiu Andrei ( Joldești)

                                      Axinte Gabriel (Joldești)                           

=categoria elevi de liceu=

       premiul I : Irimia Constantin (Poiana,Vorona)               

       premiul al II-lea: Șalgău Silviu (Dumbrăveni)

       premiul al III-lea: Fanache Andreea (Dumbrăveni)

       Mențiune:  Cernescu Sebastian (Pârcovaci, Hârlău)     

Parohia Rotunda
Site-ul Arhiepiscopiasucevei.ro utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.arhiepiscopiasucevei.ro. Întrucât din 25 mai 2018 a intrat în vigoare noua directivă europeană privind securitatea datelor (Regulamentul GDPR), înainte de a continua navigarea pe website-ul nostru te rugăm să citești conținutul Politicii de Cookie şi a Politicii de Confidențialitate.