A trecut la cele veșnice monahia Ecaterina Matache, de la Mănăstirea Cămârzani

Duminică, 5 iunie 2022, a trecut la cele veșnice monahia Ecaterina Matache.
Maica Ecaterina s-a născut în 20 martie 1967 într-o familie de creștini ortodocși din satul Podișu, comuna Bălțați, județul Iași, fiind al treilea copil din cei cinci ai familiei Dumitru și Maria Matache.
A urmat școala în comuna natală, iar apoi a lucrat timp de nouă ani în secția de confecții a unei firme din Târgu Frumos.
În anul 1994 a intrat în viața monahală la Mănăstirea Cămârzani. De sărbătoarea Bunei Vestiri a anului 1999 a fost tunsă monahie și a primit numele Ecaterina.
În mănăstire a primit mai multe ascultări, între care cea de eclesiarh, între perioada 2004–2010, și cea de responsabilă cu atelierul de croitorie, din 2010 până în prezent.
După o lungă suferință pricinuită de un cancer limfatic, a trecut la Domnul. Înmormântarea are loc luni, 6 iunie, la Mănăstirea Cămârzani.