Concurs național de comentarii la Canonul cel Mare, pentru mireni – „Canonul remușcărilor”

Având ca scop intensificarea rugăciunii personale, familiale și de obște, precum și pentru a încuraja participarea la viața liturgică în perioada Postului Mare, în perioada 15 martie – 17 aprilie 2022, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, prin Sectorul Cultural, Sectorul Editură și Tipografie și Sectorul Media și Comunicare, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Suceava și Casa Corpului Didactic „George Tofan”, organizează Concursul național de comentarii la Canonul cel Mare, pentru mireni, Canonul remușcărilor, în contextul declarării anului 2022 în Patriarhia Română, ca An omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului și An comemorativ al sfinților sihaștri Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama și Paisie de la Neamț.

Toți cei interesați sunt invitați să consulte Regulamentul concursului (publicat în cadrul/continuarea acestui material) care cuprinde toate informațiile necesare privind înscrierea în concurs, dar și alte detalii referitoare la desfășurarea ceremoniei de premiere.

Regulament:

  • concursul se adresează tinerilor și adulților mireni și își propune încurajarea participării credincioșilor la viața liturgică a Bisericii, cunoașterea și comprehensiunea imnelor liturgice, în general, și a Canonului lacrimilor, al Sfântului Andrei Criteanul, în mod special, impresionante prin frumusețea lor literară și prin profunzimea duhovnicească;

(*Canonul cel Mare este un canon de pocăință, un lung imn liturgic, alcătuit din 9 cântări bogate, compuse la rândul lor din stihiri scurte de pocăință (peste 250), ritmate de invocația „Miluiește- mă, Dumnezeule, miluiește-mă!”.)

  • competiția se desfășoară pe trei categorii de vârstă: tineri (16-24 de ani); tineri adulți (25-34 de ani); adulți (peste 35 de ani), respectiv pe câte două secțiuni.

–           valoarea duhovnicească și teologică a Canonului Mare;

–           valoarea estetică, liturgică, literară și culturală a imnului-monument al imnografiei creștine răsăritene;

  • participanții vor înscrie în concurs texte proprii, de minim 3 pagini, de comentariu al canonului de pocăință al Sfântului Andrei Criteanul, valorificând propria experiență liturgică și duhovnicească, literatura patristică și exegetică (cu respectarea drepturilor de autor);
  • cerințe generale de tehnoredactare: dimensiunea paginii – A4; font -Times New Roman,12, cu spațiere la 1,5 rânduri; margini – sus, jos, stânga, dreapta, 2 cm; este obligatorie utilizarea diacriticelor;
  • materialele vor fi transmise către organizatori, pe adresa [email protected], până la data de 15.04.2022; formularul de înscriere în concurs se va completa și transmite în aceeași zi;
  • formular: https://forms.gle/E8mfA6r9kQqLSgAu6
  • comisia de jurizare va fi alcătuită din preoți și profesori, specialiști în teologie și literatură, critici literari, președinte onorific al comisiei fiind Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților;
  • în evaluarea lucrărilor se vor puncta: fidelitatea față de învățătura de credință; perspectiva personală a interpretării poemului liturgic; calitatea referințelor bibliografice;
  • rezultatele concursului vor fi anunțate în Săptămâna Luminată;
  • comentariile premiate vor fi publicate la Editura Crimca a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, într-un volum dedicat, ce va fi lansat pe 4 iulie 2022, în ziua de prăznuire a Sfântului Andrei Criteanul.

(*Prin trimiterea materialului și a formularului de înscriere, participanții își exprimă acordul privind prelucrarea datelor personale, precum și folosirea materialelor în vederea promovării.)