Colocviul „Acad. Zoe Dumitrescu-Bușulenga – Maica Benedicta” ediția a XVI-a, cu tema „Durată românească. Libertate și conștiință”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, în perioada 21–24 august, la Mănăstirea Putna se va organiza a XVI-a ediție a colocviului anual dedicat memoriei acad. Zoe Dumitrescu-Bușulenga – Maica Benedicta, tema acestui an fiind „Durată românească. Libertate și conștiință”.

Întrucât în acest an, în 7 februarie, s-au împlinit 90 de ani de la nașterea acad. Dan Hăulică (1932–2014), la Mănăstirea Putna, în Centrul Cultural „Iacob Putneanul”, a fost deschisă expoziția „Durată românească: libertate și conștiință”, închinată memoriei criticului de artă, cel care a avut inițiativa înființării fundației „Credință și creație. Acad. Zoe Dumitrescu-Bușulenga – Maica Benedicta”. Expoziția se poate vizita zilnic, până în 5 octombrie.

P  R  O  G  R  A  M

SÂMBĂTĂ, 20 august 2022 – sosirea participanților

DUMINICĂ, 21 august 2022

Ora 16:00       – Biserica Mănăstirii Putna

 • Te Deum
 • Binecuvântare – IPS Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților
 • Cu o floare și o lumânare, la mormântul Maicii Benedicta

Ora 16:45  – Centrul Cultural „Mitropolit Iacob Putneanul”, Mănăstirea Putna,

Sala „Dan Hăulică”

 • Expoziție de pictură „Durată românească: libertate și conștiință”, închinată memoriei criticului de artă Dan Hăulică (1932–2014), la 90 de ani de la naștere.
  • Lucrări de Paul Gherasim, Horia Bernea, Alexandru Antonescu, Gheorghe Berindei, Sorin Dumitrescu, Constantin Flondor, Marin Gherasim, Gheorghe Ilea, Marcel Lupșe, Christian Paraschiv, Doina Mihăilescu, Ion Nicodim, Paul Neagu, Simion Crăciun, Horea Paștina, George Mircea, Teodor Rusu, Mihai Sârbulescu, Dacian Andoni, Silvia Radu, Vasile Gorduz, din colecția Dr. Sorin Costina.

Prezintă: criticul de artă Oliv Mircea.

Ora 17:15  – Centrul Cultural „Mitropolit Iacob Putneanul” – Deschiderea Colocviului

Sala de conferințe

 • Cuvânt de întâmpinare – arhimandrit Melchisedec Velnic, starețul Mănăstirii Putna, exarh al mănăstirilor din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, Teodora Stanciu, președinte interimar Fundația Credință și Creație, prof. dr. Adrian Alui Gheorghe, vicepreședinte Fundația Credință și Creație, univ. Lucia Cifor (Iași), prof. univ. Mihai Șleahtițchi (Chișinău), rectorii colocviului.
 • Prezentare Caietele de la Putna, nr. 13/2020 Teodora Stanciu, Dosoftei Dijmărescu, exarh cultural al mănăstirilor din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților. Glasul Bucovinei, nr. 1–4/2021acad. Alexandrina Cernov.Cuvinte pentru tineri, nr. 15/2022protos. Gherasim Soca.

Ora 18:00 – Centrul cultural „Mitropolit Iacob Putneanul”, Sala de conferințe

Sesiunea I – Moderator: acad.  Ion Pop

 1. Ștefan Afloroaei (Iași)Despre sensul duratei
 2. șt. Cristina Cojocaru (București) – Spre un stil românesc în pictura noastră bisericească
 3. Mircia Dumitrescu (București) Un pământ numit România: de la Căscioarele la Putna

Dezbateri, comentarii, intervenții

LUNI, 22 august 2022 – Centrul cultural „Mitropolit Iacob Putneanul”, Sala de conferințe

Ora 09:30 – Sesiunea a II-a – Moderator: prof. univ. Gheorghiță Geană

 1. univ. Lucia Cifor (Iași)Aspecte ale deontologiei culturii la Eugeniu Coșeriu
 2. univ. Virgil Ciomoș (Cluj-Napoca) Libertate, virtute, păcat
 3. univ. Dan Mohanu (București) – Durata ca restaurare / restaurarea ca durată

Dezbateri, comentarii, intervenții 

Ora 11:30 – Sesiunea a III-a – Moderator: critic de artă Oliv Mircea

„Evocare Dan Hăulică, 90 de ani de la naștere”:

 • Arhim. Melchisedec Velnic, acad. Ion Pop, prof. univ. Constantin Flondor – pictor, prof. univ. Horea Paștina – pictor, prof. univ. Adrian Silvan Ionescu, prof. univ. Constantin Chiriac, prof. univ. Gheorghiță Geană, Constantin Ritivoiu – pictor, acad. Mircia Dumitrescu, prof. dr. Adrian Alui Gheorghe, producător Lissandra Hăulică, Lucia Cherecheș, cercet. șt. Delia Voicu, Oana Enăchescu, Teodora Stanciu.
 • univ. Dacian Andoni – pictor – Film „In memoriam Dan Hăulică”

Dezbateri, comentarii, intervenții 

Ora 16:00 Centrul cultural „Mitropolit Iacob Putneanul”, Sala de conferințe

Sesiunea a IV-a – Moderator: prof. dr. Adrian G. Romila

 1. Pictor Tudor Zbârnea (Chișinău) Arta basarabeană în contextul școlii românești de artă
 2. Arhitect Alexandra Mihailciuc (București)titlu în așteptare
 3. șt. George Neagoe (București) – Libertate și conștiință la Vladimir Streinu
 4. Regizor film Cristina Chirvasie (București)Libertatea ca izvor de lucrare – FILM-ESEU

Dezbateri, comentarii, intervenții

Ora 18:15 – Sesiunea a V-a – Moderator: Teodora Stanciu

 1. univ. George Enache (Galați) Sandu Tudor, creștinism și libertate
 2. Alexandrina Cernov (Cernăuți) – Cultul memoriei ca stare de spirit. Reprezentări contemporane și amintiri târzii.
  • Prezentare carte Fântâna Albă, ediția a II-a, revizuită și adăugită
  • Prezentare carte Destinul bisericilor din Nordul Bucovinei, ed. a II-a, revizuită și adăugită
 3. Vasile Răuț (Cernăuți) – FILM documentar Fântâna Albă

Dezbateri, comentarii, intervenții

MARȚI, 23 august 2022 Centrul Cultural „Mitropolit Iacob Putneanul”, Sala de conferințe

Ora 09:30 – Sesiunea a VI-a – Moderator: prof. univ. Lucia Cifor

 1. Ion Pop (Cluj-Napoca) – Po-etica lui Dorin Tudoran
 2. univ. Mircea A. Diaconu (Suceava) – Elena Niculiță Voronca și Zaharia Voronca. Reconstituiri
 3. univ. Doina Modola (Cluj-Napoca) Istoria – temeritate, speranță, tămăduire (Valeriu Anania)

Dezbateri, comentarii, intervenții 

Ora 11:30 – Sesiunea a VII-a – Moderator: prof. univ. Maria Șleahtițchi

 1. univ. Cristina-Ioana Dima (București) – Acatistul Maicii Domnului, o carte mai puțin studiată a Mitropolitului Dosoftei
 2. univ. Adrian Lesenciuc (Brașov) – Școala Ardeleană ortodoxă
 3. univ. Gheorghiță Geană (București) Conștiința timpului în Glossa lui Eminescu

Dezbateri, comentarii, intervenții

Ora 16:00 Centrul Cultural „Mitropolit Iacob Putneanul”, Sala de conferințe

Sesiunea a VIII-a – Moderator: prof. dr. Adrian Alui Gheorghe

 1. univ. Mihai Șleahtițchi (Chișinău)Omul între libertatea capriciului și libertatea de sacrificiu
 2. univ. Cristina Paladian (Cernăuți) Valențe academice și continuitate istorică la Universitatea din Cernăuți. Studierea limbii române
 3. univ. Eugen Munteanu (Iași)Declinul idealului educațional umanist și limitarea libertăților individuale ale persoanei

Dezbateri, comentarii, intervenții + memoriu 

Ora 18:15 – Sesiunea a IX-a – Moderator: prof. univ. Eugen Munteanu

 1. Prof. dr. Adrian Alui Gheorghe (Piatra-Neamț) – Rezistența prin credință în perioada comunistă
 2. univ. Maria Șleahtițchi (Chișinău) – Literatura din GULAG: teroare și conștiință a libertății
 3. univ. Marin Gherman (Cernăuți) – Românii din Ucraina și războiul: aspecte geopolitice, social-demografice și confesionale
 4. Protosinghel Hrisostom (Putna) Libertate în duh

Dezbateri, comentarii, intervenții

Ora 20:30 – Cuvinte de închidere a colocviului

 • IPS Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților
 • Melchisedec Velnic, Starețul Mănăstirii Putna
 • Teodora Stanciu, prof. dr. Adrian Alui Gheorghe
 • univ. Lucia Cifor, prof. univ. Mihai Șleahtițchi, rectorii colocviului

 

MIERCURI, 24 august 2022

Ora 09:00 – Pelerinaj în Bucovina – Schitul Sf. Ilie Salaș

Mulțumiri din suflet susținătorilor acestui Colocviu:

Ing. Radu Marinescu

Av. Lucia Cherecheș

Editor Lavinia Spandonide

Obștea Mănăstirii Putna

*

Colocviul este dedicat acad. Zoe Dumitrescu-Bușulenga – Maica Benedicta (20 august 1920 – 5 mai 2006), personalitate emblematică a culturii și spiritualității românești din a doua jumătatea a veacului al XX-lea, critic și istoric literar, profesor universitar de literatură comparată, eminescolog, critic muzical, critic de artă.

Zoe Dumitrescu-Bușulenga s-a născut în 20 august 1920 și a primit, în perioada interbelică, o educație orientată spre discipline umaniste. După al Doilea Război Mondial, a avut un parcurs științific care a dus-o în cele mai înalte foruri științifice și culturale. Între 1948 și 1982 a fost profesor la catedra de Literatură Universală și Comparată a Universității din București, apoi director al Institutului de Istorie și Teorie Literară „George Călinescu”, vicepreședinte al Academiei Române și director al Accademiei di Romania din Roma. Meritele culturale i-au fost recunoscute prin mai multe premii și distincții: Premiul Special al Uniunii Scriitorilor, Premiul Internațional Herder, Comandor al Ordinului de Merit al Republicii Italiene etc.

Principala sa preocupare, atât din punct de vedere științific, cât și din punct de vedere pedagogic, a fost studierea vieții și a operei lui Mihai Eminescu, pe care l-a considerat un model exemplar, a cărui cunoaștere este strict necesară formării elevilor și studenților, și un reper de neocolit pentru înțelegerea identității naționale românești și pentru cultivarea ei în contextul globalizării civilizației contemporane. Scrierile acad. Zoe Dumitrescu-Bușulenga aparțin acelei categorii de opere care nu cad în uitare odată cu trecerea timpului, ci tocmai noile generații au nevoie de adâncurile acestor opere.

Ca pedagog, înfruntând presiunile ideologiei comuniste din anii ʼ60–ʼ80 ai veacului anterior, a înscris Biblia în bibliografia studenților săi de la Universitatea din București. Începând cu anii ’90, când și-a putut exprima credința în public în mod explicit, a susținut numeroase conferințe și a acordat numeroase interviuri pe teme religioase.

În 5 mai 2006, a trecut la cele veșnice și a fost înmormântată, conform dorinței testamentare, la Mănăstirea Putna.