Cercurile Pastorale din Protopopiatul Suceava II desfășurate în luna august 2022

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, sub îndrumarea sectorului de Misiune pastorală și actualitate creștină al Centrului eparhial – Suceava, în toate protopopiatele eparhiei s-au desfășurat în luna august întâlniri ale cercurilor pastorale.

CERCUL PASTORAL NR. 1
„SFÂNTUL IERARH IACOB PUTNEANUL”

 

În data de 18.08.2022, ora 16:00 la Parohia cu hramul „Sfântul Proroc Ilie Tezviteanul”, păstorită de către Părintele Gavrilei Eduard, din (Sf. Ilie-Șcheia) Suceava, Protopopiatul Suceava II, a avut loc întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Misionar Nr. 1, așezat sub patronajul „Sfântului Ierarh Iacob Putneanul”, coordonat de către Părintele Onesim Cezar.

După slujba Acatistului Sfinților Martiri Brâncoveni: Constantin Voievod cu cei patru fii ai săi, Constantin, Ștefan, Radu, Matei și Sfetnicul Ianache a urmat meditația cu titlul ,,Sfântul Grigorie Palama și importanța rugăciunii lui Iisus Hristos în viața bisericii” susținută de către Părintele Coslujitor Mihoc Dimitrie de la Parohia ,,Sfântul Proroc Ilie Tezviteanul” din (Sf. Ilie-Șcheia) Suceava.

La întâlnirea cercului pastoral a participat un număr de 14 preoți.

Au luat cuvântul următorii preoți: Pr. Lăzăreanu Cristian; Pr. Ovidiu Iacob; Pr. Doru Filip; Pr. Popovici Dumitru; Pr. Buta Dragoș; Pr. Ciornovalic Mihai; Pr. Mureș Cătălin; Pr. Mocrei Lucian; Pr. Pașcu Ștefan; Pr. Gavrilei Eduard; Pr. Argatu Petru; Pr. Clipa Sorin-Toader; Pr. Argatu Ștefan; Pr. Cojocar Aristarh.

Părintele Misionar Protopopesc, Cîmpulungeanu Răzvan, din cadrul Protopopiatului Suceava II, care a și moderat întâlnirea, a adus un plus de interes participanților prin întrebări motivante și discurs interactiv.

Din cuprinsul prezentării cităm următoarele aspecte:

„Sfântul Grigorie Palama a împletit îndatoririle sale preoțești cu viața de pustnic. Cinci zile pe săptămână le petrecea în liniște și rugăciune iar sâmbăta și duminica venea în mijlocul oamenilor, slujind sfintele slujbe și predicând.”

            Au urmat discuții pe marginea temei abordate și s-au făcut propuneri de bună practică pentru bunul mers al Bisericii, dintre care reținem:

 1. Să urmăm învățăturile Sfântului Grigorie Palama;
 2. Să îmbinăm în mod eficient și rodnic îndatoririle preoțești cu cele din viața de zi cu zi;
 3. Să cinstim cum se cuvine viața Sfântului și să îi cerem ajutorul la nevoie.

În încheiere, părintele misionar protopopesc, Răzvan Cîmpulungeanu, a mulțumit părintelui Mihoc Dimitrie pentru prezentarea temei și pentru organizarea cercului pastoral, iar la final a mulțumit tuturor preoților pentru participare.

 

CERCUL PASTORAL NR.  2
„SFÂNTUL IOAN IACOB DE LA NEAMȚ”

 

În data de 10.08.2022, ora 15:00 la Parohia cu hramul ,,Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință”, păstorită de către Părintele Rusu Toader din Poieni-Udești, Protopopiatul Suceava II, a avut loc întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Misionar Nr. 2, așezat sub patronajul „Sfântului Ioan Iacob de la Neamț”, coordonat de către Părintele Brahariu Mihăiță-Dănuț.

După slujba Tainei Sfântului Maslu, a urmat meditația cu titlul: ,,Sfântul Grigorie Palama și importanța rugăciunii lui Iisus Hristos în viața bisericii” susținută de către Părintele Rusu Toader, de la Parohia cu hramul ,,Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință” din Poieni-Udești.

La întâlnirea cercului pastoral a participat un număr de 14 preoți.

Au luat cuvântul următorii preoți: Pr. Brahariu Mihăiță-Dănuț (Președinte al Cercului Pastoral Nr. 2 ,,Sfântul Ioan Iacob de la Neamț”); Pr. Ciceu Eugen; Pr. Devisevici Ovidiu; Pr. Păstrăv Ciprian; Pr. Onea Valentin; Pr. Marișca Gheorghe; Pr. Bărghier Adrian; Pr. Diaconu Vasile; Pr. Șalvar Leonte-Dan; Pr. Alexandriuc Mihai; Pr. Bujorean Ioan; Pr. Romega Ionel; Pr. Mocanu Andrei.

Părintele Misionar Protopopesc, Cîmpulungeanu Răzvan, din cadrul Protopopiatului Suceava II, care a și moderat întâlnirea, a adus un plus de interes participanților prin întrebări motivante și discurs interactiv.

Din cuprinsul prezentării cităm următoarele aspecte:

„Dimensiunea teologică a Sfântului Grigorie Palama este dată de opera sa vastă, redactată într-un mod autentic, dar și de mesajul apologetic concis: stând noi la înălțime în această fortăreață sigură, vom lovi de aici cu mare precizie și vitejie pe cei care aduc învățături străine dogmelor ortodoxe.”

Au urmat discuții pe marginea temei abordate și s-au făcut propuneri de bună practică pentru bunul mers al Bisericii, dintre care reținem:

 1. Rugăciunea lui Iisus, atât de scumpă Sfântului Grigorie Palama, trebuie să fie o constantă a vieții fiecărui credincios;
 2. Să nu ne lăsăm lipsiți de harul rugăciunii;
 3. Să ne rugăm cu rugăciunea lui Iisus atât acasă cât și în biserică.

În încheiere, părintele misionar protopopesc, Răzvan Cîmpulungeanu, a mulțumit părintelui paroh Rusu Toader, pentru prezentarea temei și pentru organizarea cercului pastoral, iar la final a mulțumit tuturor preoților pentru participare.

 

CERCUL PASTORAL NR. 3
„SFÂNTUL IERARH PETRU MOVILĂ”

 

În data de 17.08.2022, ora 16:00 la Parohia cu hramul ,,Sfinții Arhangheli: Mihail și Gavriil” din Florinta, păstorită de către Părintele Oroșan Ioan, Protopopiatul Suceava II, a avut loc întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Misionar Nr. 3, așezat sub patronajul ,,Sfântului Ierarh Petru Movilă”, coordonat de către Părintele Ungureanu Marius.

După slujba Tainei Sfântului Maslu, a urmat meditația cu titlul ,, Sfântul Grigorie Palama și importanța rugăciunii lui Iisus Hristos în viața bisericii”, susținută de către Părintele Oroșan Ioan de la Parohia cu hramul ,,Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Florinta.

La întâlnirea cercului pastoral a participat un număr de 9 preoți.

Au luat cuvântul următorii preoți: Pr. Ungureanu Marius (Președinte al Cercului Pastoral Nr. 3 ,,Sfântul Ierarh Petru Movilă”); Pr. Popovici Dănuț-Dumitru; Pr. Țercovnic Adam.

Din cuprinsul prezentării cităm următoarele aspecte: â

„Sfântul  Grigorie Palama susține că rugăciunea trebuie ajutată cu asceza trupului,  cu mortificarea senzațiilor de plăcere care ispitesc sufletul să încline spre cele ale lumii și ale trupului, îndepărtându-l de rugăciune. Eroismul acceptării durerii e un efort al voinței care prin osteneală ne descoperă marginile puterilor și ale vieții noastre aflate sub păcat și ne fac să strigăm pe Dumnezeu în ajutor. Împreună lucrarea sufletului și a trupului este esențială în progresul duhovnicesc, căci durerea aduce liniștirea sufletului, iar acesta naște rugăciunea, uneori rugăciunea cu lacrimi.”

Au urmat discuții pe marginea temei abordate și s-au accentuat următoarele aspecte:

 1. Rugăciunea minții are nevoie de urcușul plin de osteneală al faptelor virtuții, de asceză și ascultare față de duhovnic, cerând și trupului să-și depășească hotarele limitate prin patimi;
 2. La actul rugăciunii trebuie să participe și trupul odată cu sufletul, cumva într-o susținere reciprocă;
 3. Rugăciunea neîncetată în Biserică, personală, este necesară mai mult ca oricând deoarece asigură continuitatea trăirii Evangheliei lui Hristos.

În încheiere, părintele președinte al cercului pastoral, Ungureanu Marius, a mulțumit părintelui paroh Oroșan Ioan, pentru prezentarea temei și pentru organizarea cercului pastoral, iar la final a mulțumit tuturor preoților pentru participare.

 

CERCUL PASTORAL NR. 4
„SFÂNTUL DIONISIE ERHAN EPISCOPUL CETĂȚII ALBE-ISMAIL”

 

În data de 11.08.2022, ora 16:00 la Parohia cu hramul ,,Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” păstorită de către Părintele Bîrsan Marius-Gheorghe din Capu Codrului, Protopopiatul Suceava II, a avut loc întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Misionar Nr.  4, așezat sub patronajul ,,Sfântul Dionisie Erhan Episcopul Cetății Albe-Ismail”, coordonat de Părintele Aldea Florin.

După slujba Tainei Sfântului Maslu, a urmat meditația cu titlul: ,,Sfântul Grigorie Palama și importanța rugăciunii lui Iisus Hristos în viața bisericii” susținută de către Părintele Bîrsan Marius-Gheorghe de la Parohia cu hramul ,,Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul”, din Capu Codrului.

La întâlnirea cercului pastoral a participat un număr de 9 preoți.

Au luat cuvântul următorii preoți: Pr. Aldea Florin (Președinte al Cercului Pastoral Nr. 4 ,,Sfântul Dionisie Erhan Episcopul Cetății Albe-Ismail”); Pr. Manolache Mihai; Pr. Andronic Dănuț; Pr. Dura Florin; Pr. Simerea Constantin-Doru; Pr. Lateș Dumitru; Pr. Cojocar Marius; Pr. Coca Ionel.

Părintele Misionar Protopopesc, Cîmpulungeanu Răzvan, din cadrul Protopopiatului Suceava II, care a și moderat întâlnirea, a adus un plus de interes participanților prin întrebări motivante și discurs interactiv.

Din cuprinsul prezentării cităm următoarele aspecte:

„Sinaxarul menționează că datorită trăirii lui isihaste, Sfântul Grigorie Palama era cunoscut de contemporanii săi ca un purtător de Duh. Tot din acest text aflăm că avea puterea să alunge demonii și săvârșea numeroase minuni. Avea darul înainte-vederii și „era împodobit și cu celelalte haruri ale dumnezeiescului Duh”. Din trăirea permanentă a Rugăciunii inimii, unită cu o asceză severă, a ajuns să primească „mari daruri” de la Dumnezeu.

Au urmat discuții pe marginea temei abordate și s-au făcut propuneri de bună practică pentru bunul mers al Bisericii, din care reținem:

 1. Asceza unită cu rugăciunea și practicarea virtuților sunt calea pentru a ajunge la cunoașterea lui Dumnezeu;
 2. Despătimirea, iluminarea și îndumnezeirea sunt treptele desăvârșirii vieții duhovnicești în care rugăciunea neîncetată este principală;
 3. Rugăciunea sporește frica de Dumnezeu, păzindu-l pe om de păcat.

În încheiere, părintele misionar protopopesc, Răzvan Cîmpulungeanu, a mulțumit părintelui paroh Bîrsan Marius-Gheorghe pentru prezentarea temei și pentru organizarea cercului pastoral, iar la final a mulțumit tuturor preoților pentru participare.

 

CERCUL PASTORAL NR. 5
„SFÂNTUL APOSTOL ȘI EVANGHELIST IOAN”

 

În data de 16.08.2022, ora 17:00 la Parohia cu hramul ,,Sfinții Împărați Constantin și Elena”, din Gura Humorului, Protopopiatul Suceava II, păstorită de către Părintele Bliorțu Dumitru, a avut loc întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Misionar Nr. 5, așezat sub patronajul „Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan”, coordonat de Părintele Nuțu Mircea.

După slujba Tainei Sfântului Maslu, a urmat meditația cu titlul  ,,Sfântul Grigorie Palama și importanța rugăciunii lui Iisus Hristos în viața bisericii”, susținută de către părintele coslujitor Moroșan Dorin de la Parohia cu hramul ,,Sfinții Împărați Constantin și Elena”, din Gura Humorului.

 La întâlnirea cercului pastoral a participat un număr de 11 preoți.

Au luat cuvântul următorii preoți: Pr. Nuțu Mircea (Președinte al Cercului Pastoral Nr. 5 ,,Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan”); Pr. Ilișoi Viorel (Consilier al Sectorului Economic în cadrul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților); Pr. Bliorțu Dumitru; Pr. Florea Bogdan; Pr. Velniciuc Alexandru; Pr. Mazăre Georgel; Pr. Vrăjitoru Constantin; Pr. Sava Adrian.

 Părintele Misionar Protopopesc, Cîmpulungeanu Răzvan, din cadrul Protopopiatului Suceava II, care a și moderat întâlnirea, a adus un plus de interes participanților prin întrebări motivante și discurs interactiv.

Din cuprinsul prezentării cităm următoarele aspecte:

„Prin Sfântul Grigorie Palama s-a fundamentat teologic întreaga experiență duhovnicească a creștinului ortodox: unirea deplină cu Dumnezeu în iubire și în rugăciune; dimensiunea principală a ortodoxiei, rugăciunea cu roadele ei, a fost, este și va fi Viața Bisericii, viața și lucrarea Duhului Sfânt în Biserică, în toate timpurile.”

Au urmat discuții pe marginea temei abordate și s-au făcut propuneri de bună practică pentru bunul mers al Bisericii, dintre care reținem:

 1. Să îl cinstim pe Sfântul Grigorie Palama drept un mare teolog;
 2. Să luăm în considerare învățăturile Sale deoarece constituie adevăratul mod de viață la care noi suntem chemați să luăm parte;
 3. Să îndemnăm la rugăciune ca principal instrument al vieții creștine.

În încheiere, părintele misionar protopopesc, Răzvan Cîmpulungeanu, a mulțumit părintelui paroh Bliorțu Dumitru pentru organizarea cercului pastoral, părintelui coslujitor Moroșan Dorin pentru prezentarea temei iar la final a mulțumit tuturor preoților pentru participare.

 

A consemnat, Arhid. Maloș Constantin