Cercurile pastoral-misionare din Protopopiatul Fălticeni – februarie 2021

cerc_6_foto_1

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, sub îndrumarea sectorului de Misiune pastorală și actualitate creștină al Centrului eparhial – Suceava, coordonat de Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, în toate protopopiatele eparhiei s-au desfășurat, cu respectarea tuturor măsurilor sanitare, în luna februarie întâlniri ale cercurilor pastorale.

 

Cercul Pastoral nr. 2

În data de 16.02.2021, la parohia „Învierea Domnului”- Dolhasca, păstorită de către părintele Mihail Saftiuc, din Protopopiatul Falticeni a avut loc, întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Misionar nr 2, așezat sub patronajul Sfântului Ierarh Dosoftei, coordonat de Părintele Cezar-Gorun Nesvadba.

După săvârșirea Acatistului Sf. Mc Teodor Tiron a urmat meditația cu titlul: „Implicarea preotului în viața socială și filantropică din parohie”, care a fost susținută de către părintele Mihail Saftiuc de la parohia „Învierea Domnului”-Dolhasca.

Din cuprinsul prezentării cităm următoarele aspecte:

„Misiunea preotului în parohie este de a îi apropia pe toți oamenii de Dumnezeu și de a îi face să înțeleagă că lumea aceasta în care trăim este trecătoare, vremelnică, și nu luăm nimic cu noi de cât faptele noastre cele bune sau rele de care vom da seama în fața Tronului Lui Dumnezeu”.

Au urmat apoi discuții pe marginea temei discutate și s-au făcut propuneri de bună practică pentru bunul mers al Bisericii, din care reținem:

1. Implicarea preoților parohi în viața fiecărui membru al parohiei

2. Filantropie nu doar cu ocazia sărbătorilor

3. Despre bucuria de a dărui

În încheiere, părintele misionar protopopesc Apăvăloaie Mihai Gelu, a mulţumit părintelui paroh pentru organizarea cercului pastoral și celorlalți preoți pentru participare.

 

Cercul Pastoral nr. 3

În data de 23.02.2021, la parohia „Sfinții Arhangheli”- Sasca Mare, păstorită de către părintele Simion Vasile Ungureanu, din Protopopiatul Falticeni a avut loc, întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Misionar nr 3, așezat sub patronajul Sf. Voievod Ștefan cel Mare, coordonat de Părintele Gabriel Ciofu.

După săvârșirea Sfântului Maslu, a urmat meditația cu titlul: „ Preotii tineri învățând de la preoții bătrâni”, care a fost susținută de către părintele Simion Vasile Ungureanu de la parohia „ Sfinții Arhangheli”- Sasca Mare.

 Din cuprinsul prezentării cităm următoarele aspecte:

„Formarea permanentă a tânărului preot și învățarea de la preoții mai în vârstă are în vedere în primul rând o reînoire continuă a vieții sale, care este în Hristos. În El, preotul este chemat să își găsească identitatea și să afle adevărul cu privire la viața sa. În El își găsește sensul și împlinirea fiecare moment al istoriei noastre personale. Învățarea permanent de la preoții bătrâni este un proces îndelungat , o școală la care învățăm să regândim și să reformulăm experiența noastră umană, creștină, spiritual, educativă și pastorală”.

Au urmat apoi discuții pe marginea temei discutate și s-au făcut propuneri de bună practică pentru bunul mers al Bisericii, din care reținem:

1. Înțelegerea între preoții din diferite generații

2. Preoții în vârstă, ajutor pentru tânărul pastor (preot)

3. „Pacea este mai mare ca dreptatea”

În încheiere, părintele misionar protopopesc Apăvăloaie Mihai Gelu, a mulţumit părintelui paroh pentru organizarea cercului pastoral și celorlalți preoți pentru participare.

 

Cercul Pastoral nr. 4

În data de 22.02.2021, la parohia „Sfinții Părinți Ioachim și Ana”- Boroaia I, păstorită de către părintele Silviu Maxim, din Protopopiatul Falticeni a avut loc, întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Misionar nr 4, așezat sub patronajul Sf. Ierarh Ioan de la Râșca, coordonat de Părintele Ciprian Meștereanu.

După săvârșirea Acatistului Sfinților Părinți Ioachim și Ana, a urmat meditația cu titlul: „ Impliniri si dificultati in pastoratia din mileniul III”, care a fost susținută de către părintele Silviu Maxim de la parohia „ Sfinții Părinți Ioachim și Ana”- Boroaia I.

 Din cuprinsul prezentării cităm următoarele aspecte:

„Din punct de vedere pastoral, astăzi, ca la începuturile creației, observ că oamenii au tendința de a se răzvrăti și de a încălca în mod conștient sau inconștient, granița, bariera pusă de Dumnezeu în ceea ce privește moralitatea. Astfel că, atunci când în special tinerii afirmă că au libertate, pe care doresc să o folosească abuziv, se transformă într-o noțiune pe care eu o numesc idolatria din era digitală.”.

Au urmat apoi discuții pe marginea temei discutate și s-au făcut propuneri de bună practică pentru bunul mers al Bisericii, din care reținem:

1. Pastorația tinerilor în mileniul III

2. Viața și familia preotului – predica de zi cu zi în parohie

3. „ Iubește și fă ce vrei ”

În încheiere, părintele misionar protopopesc Apăvăloaie Mihai Gelu, a mulţumit părintelui paroh pentru organizarea cercului pastoral și celorlalți preoți pentru participare.

 

Cercul Pastoral nr. 5

În data de 09.02.2021, la parohia Brădățel, păstorită de către părintele Daniel Filip, din Protopopiatul Falticeni a avut loc, întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Misionar nr 5, așezat sub patronajul Sf. Cuv. Parascheva, coordonat de Părintele Grigorescu Florin.

După săvârșirea Acatistului Sf. Mc Teodor Tiron a urmat meditația cu titlul: „Pastorația credincioșilor în diaspora și problem la revenirea în țară ! Elemente positive și dileme”, care a fost susținută de către părintele Daniel Filip de la parohia Brădățel.

Din cuprinsul prezentării cităm următoarele aspecte:

„Având în vedere toate aspectele negative ale fenomenului migrației, cât și faptul că un preot poate intervene mai efficient pentru combaterea lor de cât instituțiile statului.

Considerăm că biserica are datoria și dreptul moral de a intervene cu mijloace specifice, pentru a influnța în mod benefic în special viața spirituală a fiilor săi”.

Au urmat apoi discuții pe marginea temei discutate și s-au făcut propuneri de bună practică pentru bunul mers al Bisericii, din care reținem:

1. Pierderea identității profesionale

2. Distrugerea unității familiei

3. Comparația pastorației din țară cu cea din diaspora

În încheiere, părintele misionar protopopesc Apăvăloaie Mihai Gelu, a mulţumit părintelui paroh pentru organizarea cercului pastoral și celorlalți preoți pentru participare.

 

Cercul Pastoral nr. 6

În data de 02.02.2021, la parohia „Sfinții Arhangheli”-Slatina, păstorită de către părintele Paul Ionuț Suditu, din Protopopiatul Falticeni a avut loc, întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Misionar nr 6, așezat sub patronajul Maicii Domnului, coordonat de Părintele Petrică Corduneanu.

După săvârșirea Acatistului Sfinților Arhangheli a urmat meditația cu titlul: „Preoții tineri învățând de la preoții bătrâni- Adâncul de smerenie – cale împărătească”, care a fost susținută de către părintele Paul Ionuț Suditu de la parohia „Sfinții Arhangheli”-Slatina.

Din cuprinsul prezentării cităm următoarele aspecte:

„Una dintre cele dintâi calități ale smereniei este blândețea. Omul cu adevărat smerit este bland nu numai atunci când toți sunt atenți și amabili cu el ci și atunci când este hulit și ponegrit

În vremurile de pe urmă nu vor mai fi asceți aspri sau mari nevoitori ci atunci adevărații creștini se vor mantui numai prin smerenia lor ”.

Au urmat apoi discuții pe marginea temei discutate și s-au făcut propuneri de bună practică pentru bunul mers al Bisericii, din care reținem:

1. Preotul bătrân ca ajutor al tânărului preot în parohie

2. Ascultarea în raport cu corectitudinea

3. „Pacea este mai mare ca dreptatea”

În încheiere, părintele misionar protopopesc Apăvăloaie Mihai Gelu, a mulţumit părintelui paroh pentru organizarea cercului pastoral și celorlalți preoți pentru participare.

 

Cercul Pastoral nr. 7

În data de 14.02.2021, la parohia „Sfântul Ierarh Nicolae”- Dolheștii Mici, păstorită de către părintele Valentin Niculăesei din Protopopiatul Falticeni a avut loc, întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Misionar nr 7, așezat sub patronajul Sf. Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava, coordonat de Părintele Maftei Dănuț.

După săvârșirea Vecerniei unită cu Litia a urmat meditația cu titlul: „ Preoții tineri învățând de la preoții bătrâni”, care a fost susținută de către părintele Vasile Ghivirică de la parohia Arghira.

Din cuprinsul prezentării cităm următoarele aspecte:

„Datoria noastră, a preoților, este aceea că prin predani Cuvântului Lui Dumnezeu, să depărtăm cât mai mult credincioșii prin îndepărtare de „drojdia” din care vor bea „păcătoșii pământului” la judecata de apoi.

Fericiți suntem noi cei ce am primit Taina Preoției, că ținem în mâinile noastre acest pahar cu sângele Său, din care ne împărtășim noi și credincioșii”.

Au urmat apoi discuții pe marginea temei discutate și s-au făcut propuneri de bună practică pentru bunul mers al Bisericii, din care reținem:

1. Relația preoților de diferite generații

2. Conlucrarea acestora în parohie

3. Aspecte practice despre inovații; combaterea acestora;

În încheiere, părintele misionar protopopesc Apăvăloaie Mihai Gelu, a mulţumit părintelui paroh pentru organizarea cercului pastoral și celorlalți preoți pentru participare.    

 

Cercul Pastoral nr. 8

În data de 11.02.2021, la parohia „Sfântul Împărați Constantin și Elena”- Drăgușeni, păstorită de către părintele Dumitru Mujdei din Protopopiatul Falticeni a avut loc, întâlnirea preoților din Cercul Pastoral Misionar nr 8, așezat sub patronajul PS Gherasim Putneanul, coordonat de Părintele Mircea Sorin Martiniuc.

După săvârșirea Tainei Sfântului Maslu a urmat meditația cu titlul: „Împlinirea și formarea preotului azi”, care a fost susținută de către părintele Vasile Marius Bârsan de la parohia Dumbrăvița II.

Din cuprinsul prezentării cităm următoarele aspecte:

„Cuviosul Siluan Athonitul scoate în evidență în mod deosebit măreția acestei slujiri dumnezeiești.

Păstorii Bisericii poartă în ei un har atât de mare că dacă oamenii i-ar putea vedea strălucirea lumea întreagă ar fi în uimire

Preoția înseamnă dăruire totală, jertfă și misiune, altfel nici nu se poate concepe această mare slujire”.

Au urmat apoi discuții pe marginea temei discutate și s-au făcut propuneri de bună practică pentru bunul mers al Bisericii, din care reținem:

1. Pregătirea intelectuală a preotului

2. Slujirile preotului: latura sfințitoare și cea învățătorească

3. Râvna slujitorilor Sfântului Altar;

În încheiere, părintele misionar protopopesc Apăvăloaie Mihai Gelu, a mulţumit părintelui paroh pentru organizarea cercului pastoral și celorlalți preoți pentru participare.

                                 A consemnat Diac. Mis. Prot. Cristian-Valentin Diaconu