Au început conferințele preoțești în Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților

În perioada 31 octombrie – 10 noiembrie 2022 vor avea loc ședințele cu preoții din cuprinsul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.
Prima conferință a avut loc în protopopiatul Câmpulung Moldovenesc, debutand cu săvârșirea Sfintei Liturghii de către cei doi ierarhi ai eparhiei, împreună cu preoții din cuprinsul protopopiatului, după care au urmat referatele susținute de către PC Pr. Borgovan Iulian, de la parohia Dorna Arini, cu tema Sfinții isihaşti – modele de rugăciune personală pentru creștini, și de către PC Pr. Butnaru Cristian Gabriel, de la Parohia Benea, cu tema Rugăciunea – mijloc de a dobândi Duhul Sfânt. Metode practice pentru intensificarea rugăciunii.
Au urmat discuțiile în plen pe marginea celor două referate, după care părinții consilieri din cadrul Centrului Eparhial din Suceava au prezentat propunerile sectoarelor pe care le coordonează, propuneri adresate preoților cu scopul de a îmbunătăți relaționarea parohiilor cu centrul eparhial.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților