Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților a prezidat ședința anuală de lucru a Adunării Eparhiale

adunarea eparhiala suceava

În sala „Pimen Arhiepiscopul”, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, s-au desfășurat astăzi, 28 ianuarie, lucrările Ședinței anuale de lucru a Adunării Eparhiale, în cadrul căreia s-a prezentat bilanțul activității Centrului Eparhial al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților din anul 2022.

Evenimentul a debutat cu Săvârșirea Sfintei Liturghii în Catedrala Arhiepiscopală, după care, Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, în prezența Părintelui Arhiepiscop Calinic, a oficiat rânduiala slujbei de Tedeum.

În cadrul întâlnirii au fost prezentate rapoartele anuale ale sectoarelor administrației eparhiale și s-au stabilit obiectivele pentru anul 2023, după care au urmat luările de cuvânt ale invitaților.

Alături de Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop, la eveniment au fost prezenți Preasfințitul Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Sucevei și Rădăuților, reprezentanții Cabinetului și Cancelariei Eparhiale, membrii comisiilor Adunării Eparhiale, consilierii Centrului Eparhial și reprezentanți ai instituțiilor publice, dintre care amintim: domnul Neculai Barbă, vicepreședintele Consiliului Județean Suceava, domnul Ion Lungu, primarul Municipiului Suceava, precum și domnul Gheorghe Alexandru Moldovan, prefectul Judeţului Suceava.

Biroul de presă al

Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților