Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților vă invită la concertul caritabil de colinde organizat în colaborare cu parohiile din Protopopiatul Rădăuți

Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților vă invită la concertul caritabil de colinde organizat în colaborare cu parohiile din Protopopiatul Rădăuți.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, Sectorul Social-Filantropic în colaborare cu Sectorul Cultural și cu parohiile din Protopopiatul Rădăuți, vă invită la concertul caritabil de colinde organizat în cadrul proiectului ,,Un Crăciun pentru fiecare” – ediția a II-a .

Aceasta va avea loc joi, 16.12.2021, începând cu ora 18:00 în incinta Bisericii ,,Nașterea Maicii Domnului” din Milișăuți, Protopopiatul Rădăuți și este organizat, atât din dorința de a promova corurile, grupurile vocale și ansamblurile de cântec și tradiții din Bucovina, precum și cu scopul de a susține financiar proiectul caritabil ,,Un Crăciun pentru fiecare” – ediția a II-a.

  1. Interpreta Mariana Maloș
  2. Grupul vocal ,,Hatna” al Parohiei Sfântul Ilie Dărmănești II
  3. Corala ,,Sfântul Procopie” a Parohiei Milișăuți
  4. Corul Parohiei ,,Nașterea Maicii Domnului” Calafindești
  5. Grupul vocal – tradițional ,,Ai lui Ștefan, noi oșteni”
  6. Corul Așezământului de copii ,,Sfântul Ierarh Leontie” din Rădăuți
  7. Corala bărbătească ortodoxă ,,Sfântul Leontie” din Rădăuți
  8. Grupul vocal ,,Mugurașii”
  9. Grupul vocal ,,Străjerii Datinilor

 

Acest concert este ultimul dintr-o serie de patru astfel de concerte ce au avut loc în această perioadă în cadrul proiectului caritabil ,,Un Crăciun pentru fiecare” – ediția a II-a, proiect ce are ca și scop oferirea unor pachete cu alimente de bază, produse din carne și dulciuri unui număr de aproximativ 1000 de bătrâni singuri, lipsiți de orice ajutor material și social, precum și unui număr de aproximativ 1000 de copii proveniți din familii defavorizate și cu o situație materială, socială și financiară precară.

Evenimentul va fi transmis live prin Departamentul Media din cadrul Centrului Eparhial Suceava pe pagina de Facebook a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților și a partenerilor media, precum și pe postul de televiziune Cromtel TV.

Proiectul caritabil ,,Un Crăciun pentru fiecare” – ediția a II-a, se desfășoară în perioada 5 noiembrie – 20 decembrie a.c., interval în care toți cei care doresc să se alăture acestei inițiative, o pot face prin donații directe într-unul din conturile special deschise pentru susținerea activităților caritabile ale Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

Donațiile se pot face folosind următoarele mijloace:

  • Direct în conturile:

RON :  RO51 RNCB 0234 0370 1091 0014
EURO: RO78 RNCB 0234 0370 1091 0110 

Nume beneficiar: Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților

Detalii: CRĂCIUN

Pentru mai multe detalii despre acest proiect,
puteți apela la numărul de telefon 0756 277 365 – Pr. Andrei Mocanu,
coordonatorul voluntarilor Sectorului Social Filantropic al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.