Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților vă invită la concertul caritabil de colinde organizat în colaborare cu parohiile din Protopopiatele Suceava I și Suceava II

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, Sectorul Social-Filantropic în colaborare cu Sectorul Cultural și cu parohiile din Protopopiatele Suceava I și Suceava II, vă invită la concertul caritabil de colinde organizat în cadrul proiectului ,,Un Crăciun pentru fiecare” – ediția a II-a .

Aceasta va avea loc marți, 14.12.2021, începând cu ora 18:00 în incinta Catedralei ,,Nașterea Domnului” din cartierul Mărășești, Municipiul Suceava și este organizat, atât din dorința de a promova corurile, grupurile vocale și ansamblurile de cântec și tradiții din Bucovina, precum și cu scopul de a susține financiar proiectul caritabil ,,Un Crăciun pentru fiecare” – ediția a II-a.

 1. Corul „Dimitrie Suceveanul” al Arhiespiscopiei Sucevei și Rădăuților;
 2. Corul de copii „Ram de Salcie”;
 3. Corul bărbătesc al Parohiei Salcea;
 4. Corala preoțească „Ștefan Nosievici” a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților;
 5. Corul bărbătesc din Bosanci;
 6. Corul de copii de la Parohia „Sfânta Vineri”, Suceava;
 7. Corul Mănăstirii Dragomirna;
 8. Corul Asociației Tinerilor Ortodocși Suceveni (ATOS);
 9. Corul de Cameră „Ecou Dornean”;
 10. Corul Parohiei „Sf. Împărați Constantin și Elena”, Dumbrăveni;
 11. Corul de Copii a Parohiei ,,Sfinții Arhangheli”, Mihoveni;
 12. Corul de Copii și Tineret al Parohiei „Sfinții Trei Ierarhi”, Călugăreni;
 13. Corul de Copii al Parohiei „Sf. Cuv. Paraschiva”, Pătrăuți.

Acest concert este al treilea dintr-o serie de patru astfel de concerte ce au loc în această perioadă în cadrul proiectului caritabil ,,Un Crăciun pentru fiecare” – ediția a II-a, proiect ce are ca și scop oferirea unor pachete cu alimente de bază, produse din carne și dulciuri unui număr de aproximativ 1000 de bătrâni singuri, lipsiți de orice ajutor material și social, precum și unui număr de aproximativ 1000 de copii proveniți din familii defavorizate și cu o situație materială, socială și financiară precară.

Evenimentul va fi transmis live de către Departamentul Media, din cadrul Centrului Eparhial Suceava, pe pagina de Facebook a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților și a partenerilor media.

Proiectul caritabil ,,Un Crăciun pentru fiecare” – ediția a II-a, se desfășoară în perioada 5 noiembrie – 20 decembrie a.c., interval în care toți cei care doresc să se alăture acestei inițiative, o pot face prin donații directe într-unul din conturile special deschise pentru susținerea activităților caritabile ale Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

Donațiile se pot face folosind următoarele mijloace:

 • Direct în conturile:

RON :  RO51 RNCB 0234 0370 1091 0014
EURO: RO78 RNCB 0234 0370 1091 0110 

Nume beneficiar: Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților

Detalii: CRĂCIUN

Pentru mai multe detalii despre acest proiect,
puteți apela la numărul de telefon 0756 277 365 – Pr. Andrei Mocanu,
coordonatorul voluntarilor Sectorului Social Filantropic al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.