Vreme pentru recunoștință și reînnoit angajament, Societatea Femeilor Ortodoxe „Maria de Mangop”

Înaltpreasfinția Voastră, Părinte Arhiepiscop,

Sfârșitul acesta de an, vreme de „cumpănă și dreptar”, de bilanț și de noi angajamente de inițiativă comunitară, marchează și încheierea celui dintâi an de activitate pentru Societatea Femeilor Ortodoxe „Maria de Mangop”, pentru ale cărei constituire și activitate ați binecuvântat și ale cărei programe și proiecte le-ați susținut în toată această perioadă.

Din societatea noastră, grup informal de inițiativă comunitară, prin voluntariat, în trei domenii de intervenție – Educație, Familie, Biserică – fac parte până la această dată 316 doamne și domnișoare, de profesii extrem de diverse, cele mai multe dintre ele fiind cadru didactic învăţământ preuniversitar (educatoare, învățător, profesor, profesor de sprijin, profesor documentarist, profesor kinetoterapeut, profesor preparator nevăzător, profesor psiholog şcolar,  profesor-psihopedagog) și cadru didactic învăţământ superior (asistent universitar, lector universitar, conferenţiar universitar, profesor universitar), ca și medic, psiholog, asistent social, economist și administrator de firmă, hairstylist, consultant ONG, agent de poliție, farmacist, magaziner, asistent medical comunitar, vânzător, student, asistent medical, avocat, sportiv, consilier superior în administrația locală, inginer, profesor formator, casier hipermarket, agent de vânzări, pedagog, secretar notariat, consilier juridic, trainer, medic stomatolog, pensionar, bibliotecar, asistent farmacie, secretar școală, cântăreț bisericesc, feliator de pâine, îngrijitor, merchandisier, tehnician dentar, funcționar admnistrativ. Și da, între ele și preotese.

Fiecare dintre noi înțelege participarea la activitățile societății ca pe o mărturisire explicită a Mântuitorului Hristos și a Bisericii Sale. Credem în binele făcut din drag de oameni, de lume și de Bine. În binele multiplicat după îndemnul și modelul hristic, binele făcut mai cu seamă din grijă de semeni și nu de milă. Pentru că, nu-i așa?, grija e-o stare de fiecare zi.

Tocmai de aceea, reiterăm recunoștința noastră pentru binecuvântare de constituire și susținere a Societății Femeilor Ortodoxe „Maria de Mangop” și vă rugăm respectuos să luați act de felul nostru de a face misiune în Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților. În întreagă eparhia noastră, în școli, biserici, centre culturale, instituții sociale și de îngrijiri medicale, în așezămintele de ocrotire socială pentru vârstnici, în case de tip familial pentru copii, în centre sociale de zi pentru copii aflați în risc de separare de părinți,  cu precădere la Căminul pentru persoane vârstnice Solca, Centrul pentru vârstnici de la Mănăstirea Bogdănești, Centrul Social de Noapte și Reinserție a Persoanelor fără Adăpost „Sfânta Vineri”, Centrul de recuperare și reabilitare a persoanelor cu handicap din Pojorâta, Centru de Îngrijire la Domiciliu – CID Suceava, Căminul de Bătrâni „Sfântul Ioan cel Nou”  Suceava, Azilul de bătrâni de pe lângă Biserica „Sfântul Ilie” – Suha, Mălini, Centrul de Reabilitare Psihică Mitocu Dragomirnei, dar și în comunitățile parohiale în care se află familii care se confruntă cu dificultăți, copii și vârstnici în risc social, s-au desfășurat numeroase activități social-filantropice, culturale, educaționale, medicale, catehetice și misionare, subsumate programelor eparhiale Două mâini de făină. Bine cu ce avem la îndemână! și Vizidom – bine de la om la om, inițiate și coordonate de societatea noastră, Inspectoratul Școlar Județean Suceava și Sectorul Media și Comunicare al Centrului Eparhial.

Desigur, nu cifrele primează în programele sociale și filantropice, deși și ele vorbesc, ci pacea, bucuria măruntă și liniștea gândului că ai putut fi mână așezată pe umăr pentru un suflet tulburat, împovărat și ostenit. În Programul eparhial Două mâini de făină. Bine cu ce avem la îndemână!,  s-au desfășurat 146 de proiecte proprii pentru 3220 de copii și vârstnici aflați în situații de risc (economic, social, educațional și emoțional); iar în programul  Vizidom – bine de la om la om,  desfășurat în întreg anul 2023, Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice în Patriarhia Română, au fost organizate câteva sute de vizite la domiciliul vârstnicilor aflați în situații de risc și în căminele pentru persoane vârstnice și 22 de activități pentru profesori și foști oameni ai școlilor, acum pensionari, ca o formă de grijă întoarsă cu recunoștință înspre cei care și-au trăit viața în numele educației și al dragului de copii. Suntem, la rându-ne, recunoscătoare efortului fiecărei doamne care a coordonat și organizat astfel de activități și reiterăm mulțumiri, cu onestitate și prețuire, față de un astfel de efort colectiv.

O reușită comună se dovedește a fi și Foișorul pentru bunicii cu dor, un spațiu de recreere și socializare pentru „bunicii rătăciți de cei dragi ai lor”, construit în acest an în curtea căminului de bătrâni de la Solca, sfințit și inaugurat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinției Voastre, de Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice.

Din perspectiva inițiativelor cultural-educaționale și artistice, întâiul an de activitate a însemnat organizarea mai multor evenimente multidimensionale, desfășurate în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Suceava și Sectoarele Media și comunicare, Cultural, Educațional-Teologic (Învățământ) și Misiune Pastorală și Actualitate Creștină ale Centrului Eparhial Suceava:

 • Conferința Răsări-va pădure sau cetate…, cu participarea actorului Dorel Vișan, de Ziua Culturii Naționale;
 • Focus-grup Galeria Povestea lor cine o spune?, dedicată copiilor ucraineni, prinși în conflictele armate, expoziție semnată de artista Iolanda Bădăluță; activitate desfășurată în colaborare cu Organizația Institutul Bucovina și Asociația eLiberare;
 • Conferința Întâmpinarea tinereții cu Hristos, ed. a II-a, susținută de prof. univ. dr. habil. Constantin-Valer Necula, prodecan al Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Şaguna” din cadrul Universității „Lucian Blaga” din Sibiu;
 • Conferința Viață pentru „copiii soarelui”, de Ziua Mondială a Sindromului Down, susținută de dna dr. Maria Stamatin, medic primar pediatru-neonatolog, Profesor Emerit, Universitatea de Medicină și Farmacie  „Grigore T. Popa” Iași;
 • Expoziția de artă fotografică Copilul din spatele Autismului, în parteneriat cu Asociația Română de Terapii în Autism și ADHD;
 • Conferința Chipurile umilinței – amintiri, destăinuiri, mărturii, susținută de dr. Grigore Leșe, producător, scriitor interpret de muzică tradițională românească;
 • Conferința Femeia de azi, de la starea de mir la starea de jertfă, ed. a II-a, în  Duminica Femeilor Creștine, cu participarea artistei Angelica Flutur, membră de onoare a societății noastre;
 • Panelul olimpicilor, Cerurile-n cărți, la îndemână, cu participarea elevilor suceveni premianți la etapele naționale, nivel gimnaziu și liceu, ale Olimpiadei Naționale de Religie, Cultul Ortodox, 2023, respectiv la etapa națională a Olimpiadei Naționale de Religie, seminarii și licee teologice ortodoxe, 2023;
 • Forumul Copiii și inima Bisericii, cu participarea unor copii-ambasador din diverse grupuri sociale: copii supradotați din școlile de masă; copii cu rezultate remarcabile, aflați în situații de risc economic și/sau social; copii cu sindrom Down și copii cu nevoi speciale; copii în plasament familial și din centrele de servicii multifuncționale; copii din comunitățile etnice din eparhia Sucevei și Rădăuților, cu performanțe în domeniul artei;
 • Proiectul de voluntariat Sânzienele copiilor, maraton-festival cultural și filantropic pentru copii și tineret, ediția a II-a;
 • Parteneriat cultural Dreptul la neuitare. Mausoleul de la Mărășești, la Centenar, cu Societatea Națională a Femeilor Ortodoxe Române din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei;
 • Conferința Simfonia semnelor. Pledoarie pentru limba semnelor române, susținută de Adriana Săftoiu, inițiatoarea legii privind limba semnelor române, ca limbă maternă specifică persoanelor surde și/sau hipoacuzice;
 • Itinerar cultural și spiritual Bucovina, parteneriat cu Societatea Națională a Femeilor Ortodoxe Române din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei;
 • Concertul de colinde Betleemul copiilor speciali, susținut de copii cu sindrom Down, copii cu cerințe educaționale speciale și echipaje de copii și tineri care au dorit să facă voluntariat artistic, din școli/cluburi ale copiilor/Palatul Copiilor din județul Suceava;
 • Seria de 5 expoziții de fotografie Copiii și inima Bisericii, din arhiva fotografică a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților;
 • Atelierul Acadele cu răvaș: Citește și tu! și Atelierul de scris povești și felicitări de Crăciun pentru copii cu sindrom Down și copii cu cerințe educaționale speciale;
 • Școală pentru toți și pentru fiecare, program de susținere a copiilor din centre de plasament și a copiilor din școli cu program simultan din județul Suceava;
 • Seria de 8 saloane și lansări de carte și târguri de donații de carte pentru biblioteci din sate îndepărtate.

Reiterăm mulțumiri pentru susținerea pe care ați dovedit-o inițiativelor noastre de promovare a valorilor creștine și de susținere a echilateralității  Educație – Familie – Biserică și pentru conferirea Medaliei Jubiliare Societății Femeilor Ortodoxe „Maria de Mangop”, cu prilejul Duminicii Femeilor Creștine, pentru contribuția „la păstrarea și promovarea valorilor spirituale, patrimoniale, educaționale, filantropice, misionare, edilitare, culturale și sociale ale Bisericii și Țării”.

Cu reafirmată recunoștință și reînnoit angajament de mărturisire și implicare,
Societatea Femeilor Ortodoxe „Maria de Mangop”