Strângerea de fonduri pentru proiectul „Pentru Prima dată la mare” continuă

Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, prin Sectoarele Social-Filantropic și Cultural, în colaborare cu cele cinci Protopopiate ale Eparhiei, a lansat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Proiectul caritabil „Pentru prima dată la mare” – ediția I.

Scopul acestui proiect este organizarea unei tabere de o săptămână (22-28 august 2021) pe litoralul românesc, beneficiarii fiind 100 de copii din clasele V-VIII din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților (câte 20 de copii din fiecare protopopiat), proveniți din familii defavorizate din punct de vedere social, financiar și material, dar care, nedescurajați de greutățile pe care le înfruntă, au finalizat anul școlar 2020-2021 cu media generală peste 9,00.

Pentru fiecare copil, costul unui sejur de 7 zile (6 nopți de cazare în regim all-inclusive) este de 700 de lei, la care se adaugă suma de 200 de lei, pentru intrările la obiectivele turistice, precum și pentru asigurarea unor răcoritoare pe plajă. Astfel, apreciem că suma necesară pentru o persoană este de 900 de lei, iar bugetul proiectului se ridică la suma de 90.000 lei.

Până în acest moment s-au strâns 9.000 lei, sumă care acoperă împlinirea visului a numai 10 copii.

Nădăjduim ca până la data de 15 august 2021 să putem strânge întreaga sumă necesară acoperirii costurilor primei vacanțe la mare pentru 100 de copii cu rezultate bune la învățătură, dar cu posibilități financiare reduse.

Ne puteți sprijini în împlinirea acestui deziderat, prin donații directe în unul dintre conturile speciale ale Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților:

RON: RO51 RNCB 0234 0370 1091 0014

EURO: RO78 RNCB 0234 0370 1091 0110

cu mențiunea: „Pentru prima data la mare”

Dacă doriți, puteți dona și prin mandat poștal la adresa: Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, Str. Iancu Flondor nr. 2, Suceava, Cod Poștal 720027.

Pentru mai multe detalii:

diac. Andrei Mocanu – coordonatorul proiectului caritabil ,,Pentru prima dată la mare” – Ediția I