Sprijin oferit de Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților cetățenilor ucraineni, refugiați în România

comunicat_de_presa

         Ca urmare a intensificării tensiunilor politice și agresiunilor militare din Ucraina, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților iese în întâmpinarea cetățenilor ucraineni care trec prin punctul vamal Siret, cu alimente neperisabile, articole de menaj și de igienă personală, apă, oferind și spații de cazare la parohii și mănăstiri.

         De asemenea, în apropierea punctului vamal, este instalat un birou de asistență, unde preoții, vorbitori de limbă ucraineană și tineri voluntari, vor oferi consultanță solicitanților, pachete cu alimente și apă.

         Cei care doresc să ajute financiar au la dispoziție următorul cont:

RO51 RNCB 0234 0370 1091 0014.

         Totodată, îndemnăm pe credincioșii eparhiei noastre la solidaritate în rugăciune, dar și în sprijinirea concretă a fraților noștri dureros de încercați.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților